Do 2 maja 2023 r. można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok

Wsteczne przejście z podatku liniowego czy ryczałtu na rozliczenie według zasad ogólnych nie opłaci się każdemu przedsiębiorcy. Podejmując decyzję należy uwzględnić m.in. osiągnięty przychód, odmienność zasad liczenia składki zdrowotnej i możliwość wliczenia jej w koszty, a także prawo do ulg.

Publikacja: 20.04.2023 02:00

Do 2 maja 2023 r. można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy tzw. Polskiego Ładu (tj. ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2021 r., poz. 2105 ze zm.), które stały się głównym czynnikiem determinującym wybór optymalnej formy opodatkowania przez podatników prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Od lipca 2022 r. obowiązują natomiast przepisy ustawy nowelizującej Polski Ład, zwanej Polskim Ładem 2.0 (tj. ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2022 r., poz. 1265 ze zm.), która wprowadziła istotne modyfikacje, takie jak np. obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych dla pierwszego progu skali podatkowej z 17 proc. na 12 proc., czy też możliwość odliczenia części składki zdrowotnej przez podatników opodatkowanych liniowo lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Pozostało 91% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Koklusz, odra i covid milsze od szczepionki?
Kadry i Płace
Akta pracownicze. Czy i jak przejść z wersji papierowej na elektroniczną?
Kadry i Płace
PFRON: dopłaty do pensji niepełnosprawnych dopiero od stycznia 2025 r.
Kadry i Płace
Czy szef może zmusić pracownika do zaszczepienia się?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kadry i Płace
Sygnaliści. Co musi zawierać informacja zwrotna?