Wpłata do PPK zmniejszy firmowy przychód

To, w którym miesiącu pracodawca wliczy wpłaty do pracowniczego planu kapitałowego do kosztów uzyskania przychodów, zależy od tego, czy dokonał ich w ustawowym terminie.

Publikacja: 21.09.2023 02:00

Wpłata do PPK zmniejszy firmowy przychód

Foto: Adobe Stock

Wydatki poniesione na zapewnienie prawidłowej realizacji obowiązków wynikających z ustawy o PPK stanowią dla podmiotu zatrudniającego koszty uzyskania przychodów. Tak wynika z art. 22 ust. 1ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) oraz art. 15 ust. 1da ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).

Ustawy podatkowe nie określają katalogu tych wydatków, poza wskazaniem wpłat dokonywanych do PPK w części finansowanej przez podmiot zatrudniający. Wydaje się jednak, że wydatkami mogącymi stanowić koszty uzyskania przychodów z powyższego tytułu mogą być także koszty i opłaty związane z prawidłową realizacją obowiązków wynikających z ustawy, takie jak np. koszty przelewów bankowych dotyczących wpłat do PPK.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?