Za święto 26 grudnia w sobotę inny dzień wolny od pracy

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, wypadający w sobotę, dla wielu firm oznacza konieczność zapewnienia pracownikom innego dnia wolnego. Trzeba go oddać na przestrzeni obecnego okresu rozliczeniowego czasu pracy.

Publikacja: 02.12.2020 18:00

Za święto 26 grudnia w sobotę inny dzień wolny od pracy

Foto: Adobe Stock

Święto będące dniem wolnym od pracy, które przypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin. Dotyczy to zarówno tych przypadków, w których dzień świąteczny jest dniem określonym w rozkładzie pracy jako dzień pracy, jak też tych, w których święto przypada w dniu wolnym.

Kwestia udzielenia wolnego za 26 grudnia jest w miarę oczywista, gdy soboty są standardowymi dniami pracy pracowników – mieliby wówczas wolne. Jeżeli jednak praca odbywa się np. od poniedziałku do piątku, to święto przypadające w sobotę wpływa na czas przepracowany przez pracowników w okresie rozliczeniowym – obniża go o 8 godzin, co najczęściej skutkuje koniecznością wyznaczenia innego dnia wolnego. Najlepiej widoczne jest to w systemie podstawowym, przy pracy przez pięć dni w tygodniu.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?