Pracodawca nie może zrezygnować z kontynuowania PPK

Nowo utworzony podmiot, który przyjmuje pierwsze osoby zatrudnione, nie może uruchomić PPE zamiast PPK. Jeżeli przejmie podmiot prowadzący PPE, będzie prowadzić oba te programy.

Publikacja: 12.10.2023 02:00

Pracodawca nie może zrezygnować z kontynuowania PPK

Foto: Adobe Stock

W art. 133 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) przyjęto, że pracodawcy objęci tą ustawą w terminach wskazanych w przepisach przejściowych mogli podjąć decyzję o niewdrożeniu PPK, jeżeli prowadzili pracowniczy program emerytalny (PPE) spełniający wymagania określone w tym przepisie. Przykładowo, pracodawca, który – według stanu na 31 grudnia 2018 r. – zatrudniał co najmniej 250 osób zatrudnionych, został objęty przepisami ustawy o PPK od 1 lipca 2019 r. Mógł jednak podjąć decyzję o niestosowaniu ustawy o PPK, jeżeli 1 lipca 2019 r. prowadził PPE, w którym uczestniczyło co najmniej 25 proc. osób zatrudnionych, oraz naliczał i odprowadzał składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia. Uprawnienie do niewdrożenia PPK z uwagi na prowadzenie PPE nie jest bezterminowe. Traci się je m.in. w przypadku likwidacji PPE.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama