Rozwodnik może żądać części składek byłego małżonka

Na subkoncie w ZUS czy koncie w OFE średnia wartość zgromadzonych środków to 29 tys. zł. W razie rozwodu czy śmierci ubezpieczonego podlegają podziałowi i dziedziczeniu. Wiele osób o tym nie wie, a sądy zwykle nie prowadzą z urzędu postępowań o ich ujawnienie.

Publikacja: 23.11.2023 02:00

Rozwodnik może żądać części składek byłego małżonka

Foto: Adobe Stock

W polskim systemie prawnym ustawodawca w ramach obowiązującego kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozróżnił trzy rodzaje małżeńskich ustrojów majątkowych, tj.: ustawowy, umowny i przymusowy ustrój majątkowy. Zasadą jest, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa małżeńska. W uchwale Sądu Najwyższego z 9 czerwca 1976 r. podjętej przez całą Izbę Cywilną Sądu Najwyższego (III CZP 46/75) przyjęto, że ustawowy ustrój wspólności majątkowej małżonków miał na celu umocnienie rodziny i zapewnienie jej ustabilizowanej bazy materialnej oraz umocnienie pozycji małżonka słabszego ekonomicznie. Jednocześnie ustawodawca przewidział możliwość odstąpienia od zasady wspólności majątkowej, np. wskutek zawarcia intercyzy między małżonkami, co miało na celu zapewnienie możliwie szerokiej samodzielności majątkowej małżonków, którzy wyrażają taką wolę w zakresie regulowania ich stosunków majątkowych.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Powódź uniemożliwia pracę. Jakie warianty ma pracownik? Czy dostanie zapłatę?
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?