Nie tylko sąd pracy może zająć się szefem naruszającym przepisy prawa

W przypadku odpowiedzialności cywilnej rachunki za naruszanie przepisów pokrywa firma, ale grzywnę za wykroczenie sprawca płaci z własnych środków.

Publikacja: 06.03.2025 05:40

Nie tylko sąd pracy może zająć się szefem naruszającym przepisy prawa

Foto: Adobe Stock

Każdy pracodawca wie, że w razie konfliktu z pracownikiem, podwładny może pozwać go do sądu pracy. Mniej upowszechniona jest wiedza o tym, że kodeks pracy i inne przepisy szczególne zawierają także regulacje przewidujące za naruszanie praw pracowniczych odpowiedzialność wykroczeniową, a w drastycznych przypadkach także karną. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni mieć przynajmniej ogólną wiedzę o tych przepisach. Pracownikom przyda się ona w sporach z szefem, dając często argument niezbędny do dochodzenia swoich praw. Pracodawcy powinni być natomiast świadomi, że część ich przewinień skończyć się może nie tylko zasądzeniem jakiejś kwoty przez sąd pracy, ale i dodatkową grzywną. Równie istotna dla pracodawców jest wiedza o tym, kto odpowiada za wykroczenia. Nie zawsze osobą odpowiedzialną za poszczególne czyny jest właściciel firmy lub jej prezes. Wszystko zależy od formy prawnej, w jakiej prowadzona jest działalność, struktury organizacyjnej pracodawcy, a nawet powierzonego pracownikom zakresu obowiązków.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Szykujemy się do lata
Kadry i Płace
Więcej swobody w letnim grafiku – ruchomy rozkład czasu pracy
Kadry i Płace
Czy szef ma prawo zmusić pracownika do urlopu?
Kadry i Płace
Przed odwołaniem z urlopu lepiej przeliczyć koszty
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Kadry i Płace
Organizacje związkowe muszą policzyć swoich członków