Aktualizacja: 14.06.2025 22:49 Publikacja: 15.05.2025 04:30
Czy interpretacja indywidualna pomoże w uzyskaniu zwolnienia z ZUS
Foto: Adobe Stock
Pracodawca, który prowadzi program poleceń kandydatów do pracy, nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od przyznawanych w ramach programu gratyfikacji. Do takiego wniosku doszedł ZUS w interpretacji indywidualnej z 22 kwietnia 2025 r., nr DI/100000/43/338/2025.
Przedsiębiorca, który złożył wniosek o wyjaśnienie przepisów do ZUS był zapobiegliwy – najpierw uzyskał interpretację indywidualną prawa podatkowego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał mu rację – świadczenie za polecenia kandydata do pracy nie wynika z zawartych umów o pracę. Poszukiwanie nowych pracowników nie należy bowiem do obowiązków polecających. Świadczenie pieniężne, wypłacane w ramach programu, stanowi więc dla tych osób przychód z innych źródeł, a nie przychód ze stosunku pracy. ZUS w interpretacji podkreślił, że nie jest prawnie możliwe uwzględnianie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należności, które nie stały się przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. To samo dotyczy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Sezon urlopowy to często wyzwanie dla działów kadr. Ustalenie planu urlopów tak, by zachować ciągłość pracy, byw...
Aby ruchomy rozkład czasu pracy stanowił realny benefit, pracodawcy powinni ustalić przedział godzin, w jakim pr...
Pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy wbrew jego woli. Wyjątki są nieliczne i ściśle okreś...
Odwołanie z urlopu może być kosztowne. Firma, która coroczne uzgodnienia dotyczące terminów urlopów traktuje jak...
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – to trzy główne czynniki, które należy brać pod uwagę decydując się na inwestycję w mieszkanie – czy to z myślą o przechowaniu lub wzroście wartości, czy zwrocie z najmu.
Do 10. lipca związki zawodowe powinny przekazać pracodawcy informację o liczbie swoich członków. Od tego zależą...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas