By uzyskać zwolnienie z ZUS, warto postarać się o indywidualną interpretację prawa podatkowego

Od świadczenia dla pracownika za polecenie kandydata do pracy nie trzeba odprowadzać składek ZUS, skoro nie stanowi ono przychodu ze stosunku pracy.

Publikacja: 15.05.2025 04:30

Czy interpretacja indywidualna pomoże w uzyskaniu zwolnienia z ZUS

Czy interpretacja indywidualna pomoże w uzyskaniu zwolnienia z ZUS

Foto: Adobe Stock

Pracodawca, który prowadzi program poleceń kandydatów do pracy, nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od przyznawanych w ramach programu gratyfikacji. Do takiego wniosku doszedł ZUS w interpretacji indywidualnej z 22 kwietnia 2025 r., nr DI/100000/43/338/2025.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o wyjaśnienie przepisów do ZUS był zapobiegliwy – najpierw uzyskał interpretację indywidualną prawa podatkowego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał mu rację – świadczenie za polecenia kandydata do pracy nie wynika z zawartych umów o pracę. Poszukiwanie nowych pracowników nie należy bowiem do obowiązków polecających. Świadczenie pieniężne, wypłacane w ramach programu, stanowi więc dla tych osób przychód z innych źródeł, a nie przychód ze stosunku pracy. ZUS w interpretacji podkreślił, że nie jest prawnie możliwe uwzględnianie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należności, które nie stały się przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. To samo dotyczy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wolność czy ukryte nadgodziny?
Kadry i Płace
Czy zadaniowy czas pracy wyklucza wynagrodzenie za nadgodziny
Kadry i Płace
Czterodniowy tydzień pracy? Mniej pracy, ta sama płaca
Kadry i Płace
Czas pracy na umowie zlecenia – elastyczność czy ryzyko
Kadry i Płace
Jak rozliczyć się ze świadczeń po zmarłym pracowniku