Aktualizacja: 25.11.2020 13:05 Publikacja: 25.11.2020 17:30
Foto: Adobe Stock
W dobie kryzysu brak konieczności wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego może stanowić źródło oszczędności. To, że pracodawca przez kolejny rok nie będzie musiał zapewniać obsługi tych świadczeń, może oznaczać, że w dziale kadrowo-płacowym potrzebnych mu będzie mniej rąk do pracy albo że będzie miał dobry powód do negocjacji umowy z biurem rachunkowym.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Prawo do urlopu ojcowskiego zależy przede wszystkim od wieku dziecka, które pracownik wychowuje. Czy ma natomiast znaczenie zakładowy staż pracy?
Resort pracy zapowiada, że ZUS będzie płacił zasiłki już od pierwszego dnia choroby. Czy płatnicy, których obowiązki z tym związane zależały od stanu zatrudnienia na 30 listopada, muszą je obliczyć w tym roku?
Zasiłek pogrzebowy w wysokości 7 tys. zł będzie obowiązywać najwcześniej od 1 stycznia 2026 r.
Aby ZUS mógł żądać od ubezpieczonego zwrotu zasiłku, musi wykazać brak prawa do świadczenia oraz świadomość tej osoby, że zasiłek był nienależny. Obie te przesłanki muszą wystąpić już w trakcie pobierania świadczenia, a nie po zaprzestaniu jego wypłaty.
15 października co roku obchodzimy międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Czy jednak matki i ojcowie, którzy doświadczyli największej dla każdego rodzica tragedii, mają świadomość przysługujących im uprawnień?
Podejmując pracę podczas urlopu rodzicielskiego w macierzystej firmie, pracownik wydłuża możliwy okres korzystania z tego urlopu. Istnieją jednak limity jego podziału oraz możliwego wydłużenia.
Prawo do zasiłku chorobowego zależy od tego, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe czy dobrowolne i jak długo ono trwa. Ważne jest też, w jakim okresie wystąpiła niezdolność do pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas