Reklama
Rozwiń

Dyscyplinarka za samo naruszenie interesów pracodawcy - wyrok Sądu Najwyższego

Uzasadnioną przyczyną rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy może być zawinione działanie pracownika powodujące samo zagrożenie interesów pracodawcy. Interesu pracodawcy nie można przy tym sprowadzać wyłącznie do szkód majątkowych oraz interesu materialnego. Pojęcie to obejmuje także elementy niematerialne, jak np. dyscyplina pracy czy poszanowanie przez pracowników majątku i dobrego imienia pracodawcy. O stopniu i rodzaju winy nie decyduje wysokość szkody. Szkoda może stanowić jedynie element pomocniczy w kwalifikacji naruszenia obowiązków pracowniczych jako ciężkiego.

Publikacja: 02.10.2019 16:00

Dyscyplinarka za samo naruszenie interesów pracodawcy - wyrok Sądu Najwyższego

Foto: Adobe Stock

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 27 marca 2019 r. (II PK 321/17).

Pracownik otrzymał oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska i redukcji zatrudnienia. Następnego dnia stawił się w miejscu pracy. Próbując skopiować ze służbowego komputera pliki zawierające jego grafiki pracy przeniósł na prywatny nośnik cały folder zawierający również dane innych pracowników. Ostatecznie po upływie miesiąca i kilku dni pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z jego winy. Jako przyczynę wskazał pobranie i usunięcie danych firmowych ze sprzętu służbowego przy wykorzystaniu prywatnego niezabezpieczonego dysku zewnętrznego, co naruszało interesy pracodawcy.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?