Aktualizacja: 08.12.2024 17:23 Publikacja: 08.11.2024 11:00
Foto: Adobe Stock
Sprzedawca odpowiada wobec kupującego za przedmiot sprzedaży w różnych aspektach. Jedną z form ustawowej ochrony kupującego przed wadliwością przedmiotu sprzedaży jest rękojmia, której zasady można zmodyfikować w umowie sprzedaży. Zgodnie z przepisami sprzedawca udziela rękojmi niezależnie od tego, czy sprzedaje rzecz ruchomą, czy nieruchomość. Ochronę nabywcy nieruchomości zapewniają także inne przepisy prawa, m.in. ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, w której wyrażono rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Ta rękojmia chroni nabywcę, gdy stan prawny ujawniony w księdze wieczystej nie zgadza się z rzeczywistym stanem prawnym. Wówczas kupujący może liczyć na to, że nabył prawo od osoby uprawnionej według treści księgi, nawet jeśli w rzeczywistości tak nie było. Mimo podobieństwa nazw rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych i rękojmia sprzedaży nieruchomości to dwa różne i niezależne od siebie pojęcia prawne. Niniejszy artykuł poświęcony jest drugiemu z nich, czyli rękojmi sprzedaży nieruchomości.
Brak zarządu w spółce z o.o. to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale i poważne zagrożenie prawne. Jakie kroki mogą podjąć wspólnicy, by uniknąć paraliżu działalności firmy?
Europejskie rozporządzenie w sprawie wylesiania (EUDR) to istotny krok w walce z degradacją środowiska, ale także poważne wyzwanie dla firm eksportujących do UE.
Fundacja rodzinna nie gwarantuje ochrony majątku przed wierzycielami, którzy dzięki przepisom prawa mogą skutecznie dochodzić swoich roszczeń.
Ustalenia Komisji Europejskiej wskazują na praktykę biznesową państwowych przedsiębiorstw kolejowych, w rezultacie której prywatny przewoźnik przewozów pasażerskich ma ograniczony dostęp do rynku przewozów.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Atrakcyjny design daje producentom znaczącą przewagę konkurencyjną i zwiększa wartość produktu.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Aż 47 mld zł przeznaczy rząd do 2030 r. na budownictwo społeczne. Jak w nowej rzeczywistości odnajdą się samorządy?
Budowę osiedla na stołecznych Młocinach rozpoczyna Develia. Mieszkania mają być gotowe w pierwszym kwartale 2026 roku.
Pierwsze prawdziwe lofty w Trójmieście, czyli mieszkania w poprzemysłowych murach, powstaną na postoczniowych terenach w Gdańsku. W dawnej formierni wzniesionej na przełomie lat 70. i 80. XIX w. planuje je spółka Stocznia Cesarska Development.
Mimo wysokich kosztów energii ceny materiałów budowlanych są wciąż na dość stabilnym poziomie. W skali kraju koszty budowy domów w 2025 roku będą rosły w tempie podobnym do prognozowanej inflacji, czyli 5-6 proc. lub nieco powyżej tego poziomu.
Allcon rozpoczyna budowę wielofunkcyjnego kompleksu przy ul. Kieleckiej w Gdyni. W pierwszym etapie deweloper wybuduje 17-kondygnacyjny budynek z apartamentami i lokalami usługowymi.
W listopadzie na większości rynków średnie ceny nowych lokali lekko spadły - wynika z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Recepta na zmianę linii orzeczniczej składa się z kilku elementów: trudnej sprawy z istotnym zagadnieniem prawnym, merytorycznych argumentów dowodzących, że wcześniejsze orzeczenia były błędne oraz odważnych, mądrych sędziów nie bojących się wydać własnego wyroku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas