Aktualizacja: 03.02.2025 11:53 Publikacja: 03.02.2025 09:36
Foto: Adobe Stock
Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) to rozwiązanie umożliwiające kilku podatnikom CIT, działającym w ramach jednej grupy kapitałowej, konsolidację ich wyników podatkowych. Poprzez łączne opodatkowanie grupy można zminimalizować wysokość podatku, który płaciłaby każda ze spółek z osobna. Ponadto spółki składają jedno wspólne zeznanie podatkowe. Utworzenie PGK może być korzystne również w samorządowych strukturach kapitałowych z punktu widzenia ich właściciela – jednostki samorządu terytorialnego. Jednostki samorządu terytorialnego mogą bowiem tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek.
Nie tylko sam układ, ale sposób dążenia do jego zawarcia coraz bardziej ma przypominać klasyczną ugodę.
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
Uprawniony do mieszkania w lokalu socjalnym na skutek jego udostępnienia przez najemcę bez zgody wynajmującego ma status lokatora zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów.
Zamawiający może wzywać wykonawców do wyjaśnienia treści oferty nawet kilka razy w toku postępowania, przy czym ponowne wezwanie musi dotyczyć innej już kwestii.
Podstawowym pytaniem prejudycjalnym zadanym przez SO w Częstochowie w sprawie wskaźnika WIBOR jest ustalenie, czy wskaźnik ten podlega badaniu przez pryzmat dyrektywy o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich.
Roszczenia z międzynarodowej umowy drogowego przewozu towarów, nawet w przypadku złożenia zastrzeżenia we właściwej formie, we właściwym terminie, przedawniają się w terminach określonych w konwencji CMR.
Wielu przedsiębiorców wybiera spółkę z o.o. jako formę prowadzenia działalności gospodarczej. Na jej uruchomienie wystarczy minimalny kapitał – 5 tys. zł.
W krajach Unii działa 45 tysięcy firm, które w 40 proc. i więcej należą do Rosjan. Unia Europejska zaostrza nad nimi kontrolę.
Uczestnik PPK, który ma już co najmniej 60 lat, może zacząć wypłatę środków. Alternatywą, po osiągnięciu 60. roku życia, jest przetransferowanie tych środków na rachunek lokaty terminowej. Musi ona jednak spełniać wymagania określone w przepisach.
Po rozpętanej przez Kreml wojnie, obywatele Federacji muszą szukać rynków przyjaznych ich pieniądzom poza Zachodem. Kapitał wyprowadzają więc do krajów, które ignorują sankcje. Najwięcej i najszybciej rosyjskie pieniądze uciekają do Emiratów.
Z Chin odpłynęło w sierpniu 49 mld dol. netto. Przyczyniły się do tego m.in. obawy inwestorów przed spowolnieniem gospodarczym w tym kraju oraz obniżki stóp procentowych
W roku wojny rozpętanej przez Kreml Rosja straciła najwięcej kapitału w historii. Odpływ netto sięgnął niespotykanej wielkości 234 mld dol. netto. To równowartość 13,5 proc. rosyjskiego PKB. Sami obywatele federacji wyprowadzili do zagranicznych banków 73 mld dolarów.
Warszawska Chmielna, czy wrocławska Czysta to ulice, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Centralnie zlokalizowane są bez wątpienia topowymi lokalizacjami na kluczowych rynkach nieruchomości w Polsce. Na uwagę zasługują też nowo odkryte i wzrastające na atrakcyjności miejsca na mapie innych polskich miast – np. dzielnica Starołęka w Poznaniu czy malownicze Wzgórze Berdnadowo w Gdyni. Nie bez powodu to właśnie w tych 4 miejscach spółka BPI Real Estate Poland należąca do belgijskiej grupy kapitałowej CFE postanowiła zrealizować swoje 4 nowe inwestycje w Polsce. Chmielna Duo w Warszawie, Czysta 4 we Wrocławiu, a także poznańska Panoramiqa i gdyńskie Bernadovo to projekty, które warto wziąć pod uwagę szukając pewnej inwestycji, która będzie dobrą lokatą kapitału na gorącym obecnie rynku najmu. Wszystkie projekty w portfolio belgijskiego dewelopera realizowane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a także w duchu koncepcji 15-minutowego miasta, która zakłada dostępność wszelkich usług możliwie blisko miejsca zamieszkania.
Dopłaty wspólników w spółkach z o.o. do kapitału, podobnie jak podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty zewnętrzne czy pożyczka, są formą dokapitalizowania spółki, umożliwiającą jej wyjście z problemów finansowych lub gwarantującą kapitał potrzebny na inwestycje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas