Aktualizacja: 30.05.2025 22:00 Publikacja: 27.05.2025 10:05
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Umowa ta dotyczy w znacznej mierze osób starszych, które w zamian za opiekę wyzbywają się własności nieruchomości. Opiekunem może zostać ktoś z rodziny bądź osoba niespokrewniona. Dzięki temu mają zapewnioną pomoc osoby trzeciej w sytuacji braku w pobliżu członków rodziny mogących ją sprawować.
Umowa o dożywocie jest umową uregulowaną w przepisach kodeksu cywilnego, w artykułach od 908 do 916. Umowy o dożywocie popularne były przede wszystkim na terenach wiejskich z czym wiąże się także ich alimentacyjny charakter. Starsza osoba, często członek rodziny, przekazywała własność nieruchomości innemu, młodszemu członkowi rodziny w zamian za dożywotnią opiekę, dach nad głową czy utrzymanie. Zmiany demograficzne spowodowały, że wzrosła liczba umów, w których przedmiotem rozporządzenia nie jest nieruchomość rolna, ale inne nieruchomości, jak mieszkania czy domy. Umowa o dożywocie może stanowić również jeden z mechanizmów prawnych zabezpieczenia interesów osób żyjących w związku partnerskim.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że maltański program umożliwiający zakup obywatelstwa w zamia...
Coraz więcej spółek pada ofiarą ataków hakerskich. Dla zarządu oznacza to konieczność podjęcia szybkich i wielot...
Nowa definicja mobbingu ma zwiększyć przejrzystość prawa pracy. Ale to postępowania wyjaśniające i zasady ochron...
Minęły dwa lata od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej. Choć miała ona ułatwić sukcesję i dać podatkową...
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – to trzy główne czynniki, które należy brać pod uwagę decydując się na inwestycję w mieszkanie – czy to z myślą o przechowaniu lub wzroście wartości, czy zwrocie z najmu.
Zastosowanie uśrednionej lub zmodyfikowanej w inny sposób stawki bazowej w transakcji objętej mechanizmem safe h...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas