Niższe składki przez kolejny rok

Od 1 sierpnia o 12 miesięcy został wydłużony okres, przez jaki przedsiębiorcy mogą korzystać z Małego ZUS plus tj. niższych składek na ubezpieczenia społeczne (bez składki zdrowotnej). Są one wówczas liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Czyli w sumie z MZ+ można będzie korzystać 48 miesięcy, a nie - jak wcześniej - 36.

Z wydłużenia prawa do tej preferencji o kolejny rok mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. byli lub będą choćby przez jeden dzień uprawnieni do MZ+. Jeśli zakończyli korzystanie z MZ+ np. w styczniu, ponieważ wtedy minęło 36 miesięcy, mogą teraz na niego wrócić. Powinni zgłosić się do ZUS do końca roku. Niższe składki mogą opłacać już od następnego miesiąca po zgłoszeniu.

Trzeba jednak pamiętać, że zmniejszenie składek oznacza wyższy dochód z działalności i większy podatek. A także składkę zdrowotną, która na skali i liniówce jest liczona od dochodu.

Auto nie musi być na firmę, by je rozliczać podatkowo

Czytelnik "Rzeczpospolitej" kupił samochód osobowy na potrzeby swojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Chce go rozliczać w kosztach PIT, a także odliczać VAT. Sęk w tym, że na fakturze jest tylko imię i nazwisko czyelnika, bez nazwy firmy (choć jest wpisany NIP), podobnie jak w dowodzie rejestracyjnym.

Okazuje się, że brak nazwy firmy na fakturze nie dyskwalifikuje wydatku. Korzyści podatkowych nie wyklucza też to, że samochód został zarejestrowany na osobę fizyczną (wydziały komunikacji w urzędach nie rejestrują zresztą aut na jednoosobową działalność gospodarczą). Ta osoba fizyczna jest bowiem też przedsiębiorcą, który będzie wykorzystywał auto w biznesie.

Ważne, żeby auto było faktycznie wykorzystywane w biznesie - wskazała Krajowa Informacja Skarbowa.

Pies pomaga w firmie, firma rozliczy jego utrzymanie

Właściciel gabinetu psychiatrycznego zapytał fiskusa, czy może rozliczyć w firmie wydatki na utrzymanie psa, który uczestniczy w zajęciach terapeutycznych z dziećmi. Dzięki jego obecności pacjenci są mniej zestresowani.

Ten argument przekonał skarbówkę do wydania pozytywnej interpretacji w sprawie rozliczenia w podatkowych kosztach wydatków na czworonoga m.in.: zakup karmy, odrobaczanie, szczepienia, zabiegi psiego fryzjera oraz kurs dogoterapii.

Wydatki te wykazują związek przyczynowo-skutkowy z przychodami z leczenia pacjentów – przyznała skarbówka.

Pracownicy sobie zagrają na konsoli, a szef rozliczy jej zakup

Wspólna gra na konsoli integruje załogę i podnosi efektywność pracy. Wydatek na jej zakup jest więc związany z działalnością gospodarczą - tak wynika z interpretacji podatkowej wydanej na rzecz firmy, która działa w dwóch branżach: transport i spedycja oraz programowanie. Zatrudnia pracowników oraz współpracowników na umowy zlecenia. Otworzyła dla nich strefę relaksu w biurze, gdzie mogą odpocząć i wspólnie zagrać w gry. Nie tylko w godzinach pracy.

Czy wydatek na konsolę do gier komputerowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Fiskus przyznał, że kosztem uzyskania przychodów są nie tylko wynagrodzenia, ale także inne świadczenia, w tym na integrację załogi. Nie można wprawdzie ich przypisać do konkretnego przychodu, mają jednak związek z działalnością gospodarczą. Tak właśnie jest z wydatkami na konsole do gier komputerowych do strefy relaksacyjno-integracyjnej.

Nie stać ich na prowadzenie biznesu

Wzrosła liczba firm, które zawiesiły działalność. W pierwszym półroczu 2023 było ich 110,5 tys. - aż 66 proc. wszystkich zawieszonych działalności w całym 2022 r. Najwięcej decyzji o zawieszeniu biznesu zanotowano w budownictwie, transporcie i handlu. Zaskoczeniem może być wysoki wskaźnik dla sklepów internetowych. Zawieszono ich ogółem 3,8 tys., co stanowi 67 proc. całości z 2022 r.

Tak wysokie wskaźniki przerywania działalności mogą sygnalizować, że w kolejnych miesiącach zwiększy się liczba upadłości przedsiębiorstw. A już w samym pierwszym półroczu 2023 odnotowano rekordową liczbę niewypłacalności - 2528, co stanowi 92 proc. wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2022 r. To oznacza wzrost o 142 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku.

Oszczędność konsumentów to cios dla firm

Ograniczanie zakupów produktów i usług uderza głównie w tych przedsiębiorców, których działalność opiera się na obsłudze indywidualnych klientów, konsumentów.

Prawie 70 proc. Polaków deklaruje, że ze względu na wysokie ceny, potrzebę oszczędzania lub inne zobowiązania finansowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy, byli zmuszeni do ograniczenia lub całkowitej rezygnacji z zakupu części usług lub towarów. Aż 59 proc. badanych jako przyczynę swojej decyzji wskazało wzrost cen - wynika z badania przeprowadzonego przez panel Ariadna na zlecenie firmy KRUK.

Ale nie tylko ceny są powodem ograniczania wydatków. Klienci coraz częściej decydują się na zakupy z drugiej ręki, naprawę zepsutych lub odnowę zużytych produktów z powodów ekologicznych. Coraz chętniej też do przemieszczania się wykorzystują komunikację miejską, rowery i wypożyczone hulajnogi.

WAŻNE TERMINY

31 sierpnia

CZWARTEK

√ złożenie VII-DO – deklaracji dla rozliczenia VAT w zakresie procedury importu za lipiec 2023 r.
√ osoby niepełnosprawne, które prowadzą działalność gospodarczą, przekazują wniosek do PFRON o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za czerwiec 2023 r.