Aktualizacja: 11.02.2017 15:17 Publikacja: 11.02.2017 15:00
Flaga Korei Północnej
Foto: youtube
W czerwcu ubiegłego roku "Rzeczpospolita" informowała o północnokoreańskim uciekinierze Kimie, którego rosyjskim obrońcom praw człowieka udało się uratować przed deportacją, która dla niego prawdopodobnie skończyłaby się rozstrzelaniem.
Teraz z takim problemem zmaga się inny obywatel Korei Północnej, mieszkający w Rosji nielegalnie od 10 lat. W styczniu sąd rejonowy w Petersburgu zdecydował, że Coj Men Bok ma wrócić do ojczyzny. Wtedy obrońcy praw człowieka z stowarzyszenia "Memoriał" złożyli odwołanie i jednocześnie zwrócili się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Strasburg stanął po stronie Koreańczyka i leningradzki sąd obwodowy cofnął decyzję sądu rejonowego do momentu rozpatrzenia sprawy przez trybunał.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Premier Izraela Beniamin Netanjahu oświadczył, że okupowane przez Izrael Wzgórza Golan pozostaną na zawsze częścią terytorium Izraela.
Kreml traci pozycje nad Morzem Śródziemnym, ale w głębi Syrii pozostają jego otoczeni żołnierze.
Od poniedziałku tajwańska armia pozostaje w stanie podwyższonej gotowości bojowej w związku z pojawieniem się w rejonie wyspy większej liczby chińskich okrętów i jednostek nawodnych chińskiej straży granicznej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
Turcja obok Izraela wydaje się być największym beneficjentem upadku reżimu Baszara Asada. Wszystko zależy jednak od dalszego rozwoju sytuacji w Syrii.
Od czasu ataku Rosji na Ukrainę ponad tysiąc firm zerwało biznesowe kontakty z krajem agresora. Ale niemal tyle samo nadal prowadzi tam biznes.
Niespełna 32-letni Rusłan Alisułtanow stał się właścicielem dawnego majątku Danone w Rosji. To człowiek bliski klanowi Kadyrowa, który od wojny czeczeńskiej rządzi tym jednym z najbiedniejszych regionów Rosji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas