Placówka powstaje obok dworku Milusin, w którym w latach 20. mieszkał Marszałek. Planowana jest m.in. budowa centrum edukacyjnego, Instytutu Piłsudskiego, biblioteki. W znacznej części kompleks będzie ukryty pod ziemią. Dyrektorem muzeum jest wnuk marszałka Krzysztof Jaraczewski, który jest także współautorem projektu. Muzeum ma być gotowe w 2018 r. na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z kolei w tym roku, 11 listopada, w Sulejówku w godz. 13–16 na stadionie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych (ul. Paderewskiego 29) odbędzie się cykl imprez pod hasłem „Niepodległościówka". Najmłodsi będą mogli wziąć udział w terenowej grze miejskiej „Pobór do Legionów", edukatorzy poprowadzą warsztaty „Barwy Nieobojętne", wyjaśniające symbolikę barw narodowych. Pojawią się też członkowie grup rekonstrukcyjnych. Każdy będzie mógł także wziąć udział w akcji „Mamy Niepodległą!" i wysłać jedną z trzech okolicznościowych kartek pocztowych stworzonych przez znanych rysowników. Będzie można też zwiedzić dworek Milusin oraz plac budowy muzeum.
Podczas finałowego koncertu „Muzeum na stulecia" (godz. 15.30–17. 30) piosenki legionowe, melodie z lat 20. I 30., a także współczesne przeboje wykonają m.in. Lora Szafran, Kasia Kowalska, Tomasz Makowiecki, Zakopower.
Natomiast 12 listopada o godz. 18 Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacja Cultura Memoriae organizują w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie koncert z okazji Święta Niepodległości „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny". Zaproszenie na koncert otrzymało ponad tysiąc kombatantów oraz młodzież szkolna. W programie m.in. Sonata e-moll Jerzego Derfla na saksofon altowy i kwintet smyczkowy, muzyka filmowa Michała Lorenca, poezja w recytacji Jerzego Zelnika.