Aktualizacja: 06.11.2016 20:21 Publikacja: 06.11.2016 18:00
Kompleks Muzeum Józefa Piłsudskiego od strony placu spotkań
Foto: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Placówka powstaje obok dworku Milusin, w którym w latach 20. mieszkał Marszałek. Planowana jest m.in. budowa centrum edukacyjnego, Instytutu Piłsudskiego, biblioteki. W znacznej części kompleks będzie ukryty pod ziemią. Dyrektorem muzeum jest wnuk marszałka Krzysztof Jaraczewski, który jest także współautorem projektu. Muzeum ma być gotowe w 2018 r. na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z kolei w tym roku, 11 listopada, w Sulejówku w godz. 13–16 na stadionie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych (ul. Paderewskiego 29) odbędzie się cykl imprez pod hasłem „Niepodległościówka". Najmłodsi będą mogli wziąć udział w terenowej grze miejskiej „Pobór do Legionów", edukatorzy poprowadzą warsztaty „Barwy Nieobojętne", wyjaśniające symbolikę barw narodowych. Pojawią się też członkowie grup rekonstrukcyjnych. Każdy będzie mógł także wziąć udział w akcji „Mamy Niepodległą!" i wysłać jedną z trzech okolicznościowych kartek pocztowych stworzonych przez znanych rysowników. Będzie można też zwiedzić dworek Milusin oraz plac budowy muzeum.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Komunistyczna władza w Chinach chętnie sięga po nowe technologie, aby w pełni kontrolować i inwigilować społeczeństwo.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej opublikowało oświadczenie poświęcone sytuacji w Syrii i ucieczce Baszara Asada.
Szybki upadek syryjskiego dyktatora, który jeszcze kilkanaście dni temu wydawał się nienaruszalny, to wydarzenie wyjątkowe, nie tylko dla Bliskiego Wschodu. Czy po wielkiej radości Syryjczyków musi nadejść rozczarowanie, jakiego doświadczyły inne arabskie narody pozbywające się dyktatorów?
Były minister obrony Korei Południowej Kim Yong-hyun został w niedzielę rano aresztowany. Prokuratura postawiła mu zarzut zdrady stanu w związku z udziałem we wprowadzeniu w życie przez prezydenta Jun Suk Jeola stanu wojennego.
Syryjskie dowództwo wojskowe poinformowało w niedzielę, że 24-letnie rządy prezydenta Baszara Asada dobiegły końca – przekazał agencji Reutera syryjski oficer. Rebelianci, którzy opanowali stolicę, ogłosili, że Damaszek jest teraz „wolny od Asada” i planują wygłosić pierwsze oświadczenie w państwowej telewizji.
Syryjscy rebelianci zbliżają się do Damaszku z kilku stron, niektórzy wkroczyli już do stolicy, nie napotykając oporu. Przejęli budynki radia i telewizji. Nie jest jasne, gdzie jest dyktator. Upadek reżimu wydaje się nieunikniony i szybki.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
„W związku z gwałtowną eskalacją sytuacji, która w krótkim czasie objęła terytorium całej Syrii, apelujemy do wszystkich obywateli RP przebywających w tym kraju o jego natychmiastowe opuszczenie” – ostrzega polska ambasada w Syrii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas