Aktualizacja: 21.01.2015 17:18 Publikacja: 21.01.2015 15:56
Czarne skrzynki samolotu AirAsia, który 28 grudnia zeszłego roku runął do Morza Jawajskiego
Foto: AFP
Alarmy ostrzegawcze miały włączyć się w kokpicie samolotu AirAsia o numerze QZ8501 w momencie, gdy piloci starali się ustabilizować samolot tuż przed jego upadkiem do Morza Jawajskiego. Jeden z alarmów dotyczył tzw. przeciągnięcia czyli utraty siły nośnej samolotu.
Jeden ze śledczych badających przyczynę katastrofy maszyny malezyjskich linii lotniczych powiedział agencji AFP, że sekwencja kilku alarmów ostrzegawczych była słyszalna w nagraniach z czarnych skrzynek Airbusa. - Alarmy ostrzegawcze, można powiedzieć, wyły podczas gdy oni (pierwszy i drugi pilot) starali się "odzyskać maszynę" - powiedział śledczy. Dodał, że ostrzeżenia trwały "jakiś czas".
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Syryjski dyktator przetrwał dzięki Rosji i od niej jest zależny. Czy należy kibicować odnoszącym sukcesy rebeliantom? To nie są prozachodni miłośnicy wolności i praw człowieka.
Senat USA zatwierdził w poniedziałek awans dla generała Christophera Donahue. Gen. Donahue był dowódcą 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej w czasie, gdy Stany Zjednoczone wycofywały w 2021 roku swoich żołnierzy z Afganistanu.
Prezydent elekt Donald Trump powiedział, że na Bliski Wschód „przeżyje piekło”, jeśli zakładnicy przetrzymywani przez Hamas w Strefie Gazy nie zostaną uwolnieni przed jego inauguracją zaplanowaną na 20 stycznia 2025 roku.
Od 1 grudnia w Chinach obowiązuje rozszerzona lista towarów podwójnego zastosowania podlegających kontroli eksportu. Trudne stało się też sprowadzanie towarów do Rosji przez państwa trzecie: chińskie kontrole eksportu obejmują wszystkie dostawy za granicę.
Salome Zurabiszwili, kończąca kadencję proeuropejska prezydent Gruzji, wezwała kraje Europy do udzielenia „moralnego i politycznego” wsparcia buntującym się przeciwko rządowi Gruzińskiego Marzenia zwolennikom integracji Gruzji z Unią Europejską.
Po propozycji premiera Donalda Tuska, mówiącego o wspólnym, z krajami nordyckimi i bałtyckimi, patrolowaniu Morza Bałtyckiego, pojawia się uzasadnione pytanie o to, czy polska Marynarka Wojenna jest dziś w ogóle zdolna do zapobiegania przypadkom chińskiego „piractwa” morskiego oraz zagrożeniom ze strony Rosji. Innymi słowy, czy Polska może cokolwiek do takiego programu wnieść.
Co najmniej 25 osób zginęło w północno-zachodniej Syrii w nalotach przeprowadzonych przez syryjskie i rosyjskie siły powietrzne - informują służby ratunkowe kontrolujących te tereny rebeliantów.
W nocy z 1 na 2 grudnia gruzińska policja użyła armatek wodnych przeciwko protestującym i skierowała przeciwko nim siły specjalne, by rozproszyć protest zorganizowany przed parlamentem w Tbilisi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas