W poniedziałek nad ranem dowiemy się, czy “Katyń” zdobył Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Dla reżysera już samo nominowanie obrazu ma duże znaczenie. – Wydobyto go spośród setek tysięcy obrazów, które produkowane są co roku na świecie – mówi Andrzej Wajda. – Dzięki nominacji “Katyń” znalazł się w gronie kilku najważniejszych tytułów 2007 roku.
Zdaniem reżysera wydarzeniem kluczowym dla promocji obrazu była jego międzynarodowa premiera na zakończonym niedawno festiwalu w Berlinie. – Pokaz “Katynia” wywołał duże zainteresowanie mediów europejskich i amerykańskich – dodaje Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. – Andrzej Wajda udzielił prasie i telewizji ponad 20 wywiadów.
Na projekcji filmu obecna była kanclerz Niemiec Angela Merkel. – Dała w ten sposób dowód, że mamy do czynienia z wydarzeniem ważnym dla polityki międzynarodowej – mówi Bogdan Zdrojewski, minister kultury.
W czwartek premiera „Katynia” w Polsce na DVD. Wydanie zawiera wersję dla niewidomych
Po pokazie Zdrojewski był pozytywnie zaskoczony reakcją publiczności. – Szybko przeprowadziłem kilkanaście rozmów, by poznać nastawienie Niemców. Było fantastyczne – opowiada minister. – To uświadamia, że obraz Andrzeja Wajdy jest znakomitą lekcją polskiej historii dla zagranicznych widzów, bo wyjaśnia im mało znane fakty: zbrodnię katyńską i związane z nią kłamstwo.
Do Telewizji Polskiej, która odpowiada za rozpowszechnianie filmu poza granicami kraju, wpłynęło podczas festiwalu 30 ofert od dystrybutorów z całego świata.
– Niemal zakończone są rozmowy m.in. z Włochami, Czechami, Słowakami i Węgrami – mówi Sławomir Jóźwik, szef Agencji Filmowej TVP. – Zgłaszają się dystrybutorzy nawet z najdalszych zakątków Azji, np. z Singapuru. Trwają negocjacje z firmami z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Najważniejszy dla TVP jest jednak dystrybutor amerykański, bo może zapewnić rozpowszechnianie “Katynia” na całym świecie. Rozmowy zostaną sfinalizowane po rozdaniu Oscarów.
Czy film Wajdy będzie pokazany w Rosji? – Oficjalna premiera odbędzie się 17 marca – mówi Agnieszka Odorowicz. – W Berlinie pojawiło się wielu dziennikarzy rosyjskich i byli o “Katyniu” bardzo dobrego zdania. Sądzę jednak, że szanse na regularną dystrybucję filmu w rosyjskich kinach nie są duże.
– Niektóre recenzje “Katynia” w tamtejszej prasie zapowiadają, że Rosjanie będą chcieli uniknąć poruszanego przez Wajdę tematu – dodaje minister Zdrojewski. – Mam nadzieję, że starczy im odwagi i obiektywnie spojrzą na historię. “Katyń” może im w tym pomóc.