Aktualizacja: 12.02.2017 18:08 Publikacja: 12.02.2017 18:05
Rafał Tomański
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Premier Japonii zapracował sobie na specjalne względy nowego prezydenta. Jako pierwszy szef zagranicznego rządu osobiście przyjechał do Donalda Trumpa, gdy ten jeszcze jako prezydent-elekt kontaktował się z pozostałymi przywódcami przez telefon. Na tamtym spotkaniu 17 listopada w Trump Tower Ivanka także była obecna. Podobno zabiegała o możliwość wejścia na japoński rynek ze swoją kolekcją ubrań.
Jeszcze przed inauguracją Trump pogroził w swoim, twitterowym stylu Toyocie za plany produkcji nowych Corolli przeznaczonych na amerykański rynek w fabryce w Meksyku. Yoshihide Suga, szef gabinetu premiera Abe bronił japońskiego koncernu mówiąc, że Toyota od zawsze dokładała wszelkich starań, by być dobrym korpo-obywatelem na amerykańskiej ziemi. Japońskie dzienniki pisały o nadchodzącej bitwie Trumpa z Toyotą, a na pielęgnowanych relacjach mógł położyć się niechciany cień.
Japońska i amerykańska motoryzacja pozostają nie do końca dopasowane do wzajemnych potrzeb. W humorystyczny i bardzo dosadny sposób przedstawił to przed kilkoma dniami Rupert Wingfield-Hayes, dziennikarz BBC. Amerykańskie samochody są w skrócie mówiąc za duże wobec japońskich ulic, nieekonomiczne, nie mają dobrej obsługi klienta i do tego wymagają serii przeróbek, by spełnić wymagania tamtego rynku.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Spada liczba chętnych do repatriacji z Kazachstanu. To efekt porażki polskiego państwa.
Syryjscy rebelianci zbliżają się do Damaszku z kilku stron, niektórzy są już u bram stolicy. Czy wierni dyktatorowi będą bronili stolicy, czy też padnie ona szybko, jak inne miasta w ostatnich dniach? Koniec reżimu Baszara Asada wydaje się bliski.
„W związku z gwałtowną eskalacją sytuacji, która w krótkim czasie objęła terytorium całej Syrii, apelujemy do wszystkich obywateli RP przebywających w tym kraju o jego natychmiastowe opuszczenie” – ostrzega polska ambasada w Syrii.
Prezydent-elekt USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone nie powinny angażować się w konflikt w Syrii. Wojska rebeliantów zagrażają tam rządowi prezydenta Baszara Asada.
Komunistyczna władza w Chinach chętnie sięga po nowe technologie, aby w pełni kontrolować i inwigilować społeczeństwo.
Ministerstwo kultury stara się uzupełniać elektroniczną bazę miejsc, gdzie są pochowani polscy żołnierze, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Syryjscy rebelianci poinformowali, że przejęli kontrolę nad miastem Dara. To już czwarte miasto utracone przez siły Asada w ciągu tygodnia.
Projekt wspólnej waluty krajów BRICS, który Putin starał się aktywnie promować, aby podważyć hegemonię dolara, rozpada się. Kraje bloku jeden po drugim odmawiają rozważenia tego pomysłu. Na początku tygodnia zrobiły to władze RPA, teraz Indii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas