Według Światowej Organizacji Handlu (ang. WTO) międzynarodowy handel towarami w tym roku wzrośnie rok do roku o 3,5 proc. Z kolei w 2023 roku eksperci WTO przewidują jedynie wzrost o 1 proc. Spadek będzie spowodowany głównie wysokimi cenami energii i żywności oraz rosnącymi stopami procentowymi banków centralnych, co przełoży się na ograniczenie popytu importowego. Duże wpływ na handel dalej będzie miała wojna na Ukrainie.
Wnioski z pandemii
Z pandemii SARS-Cov-2 (koronawirusa) płynie oczywisty wniosek, że skupienie produkcji wszystkiego lub większości w jednym miejscu globu (lub kraju) było i jest złym rozwiązaniem. Zamknięcia miast, regionów a nawet krajów wskutek wprowadzenia ograniczeń antyepidemicznych spowodowało przerwanie lub zakłócenie na wiele miesięcy łańcuchów dostaw.
W ocenie ekspertów od handlu międzynarodowego świat potrzebuje bardziej zdywersyfikowanej bazy produkcyjnej. W komentarzach powtarzany jest argument, że handel międzynarodowy w erze postcovidowej, jeśli ma być bardziej odporny i bardziej stabilny cenowo, to powinien być mniej skoncentrowany w jednym kraju (regionie) i oparty w większym stopniu na małych i średnich przedsiębiorstwach, bo to one stanowią siłę ekonomiczną większości krajowych gospodarek.
Czytaj więcej:
Takie rozumienie nowego ładu w handlu międzynarodowym było bardzo dobrze widoczne podczas październikowych targów żywności SIAL Paris, które były zdominowane przez małe i średnie firmy z czterech krajów: Grecji, Hiszpanii, Turcji, Włoch. Takim tokiem rozumowania poszły również prezentacje narodowe z: Argentyny, Brazylii, Indii, Japonii, Maroka, Południowej Korei, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii.
Okoliczności do zmiany wektorów w globalnym handlu są obecnie dobre. Dlaczego? Otóż wskutek pandemii koronawirusa, a następnie agresji Rosji na Ukrainę, doszło do globalnego ujednolicenia objawów i skutków kryzysu. W efekcie powszechnymi zjawiskami są inflacja, rosnące ceny energii oraz wzrost stóp procentowych. Jednak ich dalsze utrzymywanie się lub pogłębienie negatywnego stanu zagraża nie tylko konsumpcji w ogóle, ale przede wszystkim spadkowi standardów życia w ujęciu globalnym. Dlatego tak ważna jest maksymalna aktywizacja działalności biznesowej i handlowej, w tym eksportu i importu. Z tego powodu widoczne jest u przedsiębiorstw bardzo duże zainteresowanie do zwiększenia sprzedaży za granicę, nie tylko na dotychczasowe rynki, ale przede wszystkim zróżnicowania jej kierunków.
Nadzieja w Hongkongu
Decyzja z końca września tego roku władz Hongkongu o otwarciu kraju na świat, czyli możliwości wjazdu do niego bez potrzeby przejścia kwarantanny, niesie nadzieję na poprawę w handlu międzynarodowym. Była brytyjska kolonia, a obecnie specjalny region administracyjny Chin, w tej części świata był z jednej strony bramą na chiński rynek, a z drugiej był wyjściem na rynki krajów Azji Południowo-Wschodniej (jak np. Filipiny czy Wietnam).
Przed epidemią władze Hongkongu kreowały enklawę jako światowe centrum finansowe oraz jako miejsce stworzone dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pandemia uniemożliwiła bezpośrednie kontrakty handlowe. Hongkong poszedł więc w kierunku współpracy zdalnej (online), a wszystko po to, by utrzymać relacje biznesowe.
Czytaj więcej:
W świetle kryzysu oraz zagrożeń dla globalnego handlu decyzja o otwarciu tego specjalnego regionu administracyjnego jest ważna, bo rodzi ona skutki gospodarcze w skali makro. Hongkong nie uratuje globalnego handlu, ale pozwoli zmniejszyć skutki prognozowanego spadku eksportu i importu.
Dobrą wiadomością dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej jest to, że na targach Food Expo w 2023 w Hongkongu planowane jest polskie stoisko narodowe.