Koniec roku i początek kolejnego to okres zatwierdzania budżetów i planowania podróży służbowych na najbliższe dwanaście miesięcy. Jeśli w 2022 r. znowu przyzwyczailiśmy się do popandemicznych wyjazdów wewnątrz Unii Europejskiej, to kierunki azjatyckie wciąż wiążą się z ograniczeniami i potencjalnymi ryzykami. Na razie nie ma mowy o powrocie do sytuacji sprzed pandemii. W każdym przypadku do ograniczeń pandemicznych dochodzą normalne regulacje wizowe.
Jakie ograniczenia obowiązują w podróżach do Chin?
Od połowy grudnia 2022 r. Rada zaleca zlikwidowanie wszystkich ograniczeń podróżnych motywowanych zdrowiem publicznym w ramach UE. W niektórych państwach pozostaje w mocy jednak obowiązek noszenia masek w środkach transportu publicznego czy aptekach.
Jednak w Azji sytuacja jest ciągle dość zróżnicowana. Wiele zależy od konkretnych destynacji, bowiem decyzje podejmują władze tamtych państw. W ramach odejścia od polityki „zero-Covid” Chiny od 8 stycznia br. zrezygnują z obowiązkowej kwarantanny dla podróżnych przybywających do Państwa Środka. Jeśli jednak przyjedziemy do Chin przed tą datą, pozostanie w mocy obowiązek ścisłej wielodniowej kwarantanny we wskazanym przez chińskie władze ośrodku. Podróżny pokryje jej koszty, które zależnie od klasy zakwaterowania i wyżywienia mogą wynieść ponad 80 dolarów na dobę.
Czytaj więcej:
Nawet po zapowiedzianym zniesieniu obowiązku kwarantanny po przyjeździe podróżni będą musieli poddać się testowi na obecność koronawirusa przed wylotem do Chin oraz po wylądowaniu w Państwie Środka. Dodatkowo w razie poruszania się pomiędzy chińskimi prowincjami możliwe są obowiązkowe kwarantanny lokalne, narzucane wszystkim przybywającym spoza prowincji. Zmiany reguł mogą być szybkie i nieprzewidywalne, zaś ich konsekwencje – dotkliwe dla podróżnych.
Uwaga! Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań w Chinach, w przypadku podróży z Państwa Środka do innych państw Azji - Japonii, Korea czy Indii – pojawiły się dodatkowe obostrzenia.
Jakie ograniczenia podróżne obowiązują w Korei i Japonii?
Japonia zniosła od października 2022 r. obowiązek kwarantanny po przyjeździe i przywróciła ruch bezwizowy dla obywateli Polski i kilkudziesięciu innych państw. Jednak istnieje obowiązek przedstawienia negatywnego testu antycovidowego przeprowadzonego na nie więcej niż 72 godziny przed czasem przylotu na wyspy lub dowodu przyjęcia trzech dawek szczepionki. Aktualne informacje można pozyskać tutaj.
W Korei Południowej zniesiono już we wrześniu 2022 r. obowiązek wykonania testu przed wylotem. Od października 2022 r. nie jest też wymagany test po przylocie na Półwysep Koreański. Jednak w mocy pozostaje wymóg wypełnienia kwestionariusza online na trzy dni przed planowanym przylotem.
Czego wymaga się od podróżnych do Indii?
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi zaszczepieni podróżujący z Polski do Indii są zwolnieni z obowiązku rejestracji, testów i kwarantanny. Jeśli jednak z powodu wzrostu liczby zachorowań Polska lub inny kraj rozpoczęcia lotu znalazłby się na liście „państw ryzyka” - jak obecnie m.in. Chiny, Tajlandia, Japonia, Singapur i Korea Południowa – powróciłby dodatkowy obowiązek testów wykonanych na co najwyżej 72 godziny przed rozpoczęciem podróży oraz rejestracji w internetowym systemie Air Suvidha.
Czytaj więcej:
Dodatkowo 2 proc. pasażerów lotów jest wybieranych do przeprowadzenia testów po przylocie, co w przypadku pozytywnego wyniku może oznaczać obowiązkową izolację. Po wylądowaniu należy się też spodziewać standardowego pomiaru temperatury ciała.
Mniejsze wymogi w Kazachstanie, Tajlandii, Wietnamie i Indonezji
Państwa takie jak Kazachstan, Tajlandia i Wietnam nie wymagają obecnie dowodów zaszczepienia czy testów przed wylotem. Jednak w przypadku objawów typowych dla covid19 podróżny może zostać zobowiązany najpierw do wykonania testu, a w przypadku jego pozytywnego wyniku – do kwarantanny aż do otrzymania negatywnego wyniku kolejnych testów.
Czytaj więcej:
Dla osób zaszczepionych Indonezja zniosła wymóg przedwyjazdowego testu, ale w dalszym ciągu wymaga pełnego zaszczepienia (jego dowód należy przedstawić w specjalnej aplikacji PeduliLindungi) przed wylotem.
Inne ryzyka podróży biznesowych
Po pandemii podróże wiążą się ciągle z innymi ograniczeniami, uciążliwościami i kosztami. Utrzymano zwykłe dla obywateli Polski procedury wizowe, które w większości wypadków można załatwić online. Wiążą się one na ogół ze stratą czasu, opłatami za wydanie wiz i koniecznością pozostawienia dużej ilości danych osobowych na elektronicznych platformach, łącznie ze scanami paszportów.
Trzeba się także liczyć ze znacznie gorszą jakością podróży samolotowej za dużo wyższą cenę. Przykładowo, bilet z Polski do Indii w najtańszej klasie kosztował przed pandemią zwykle 500-550 euro w dwie strony. Obecnie podobne połączenie to wydatek co najmniej 650-700 euro.
Ponadto, w przypadku podróży z przesiadką wiele linii wymaga dopłaty za bagaż rejestrowany, co może podnieść koszty o kilkadziesiąt euro w obie strony.
Wprawdzie podróże transkontynentalne mają na lotniskach priorytet to jednak ze względu na brak personelu lotniskowego dochodzi do dużych opóźnień lub częstych odwołań lotów. Podobnie jest przy powrocie. Przykładowo, w Indiach warto być na lotnisku nawet cztery godziny przed odlotem samolotu. Najpierw trzeba bowiem odstać swoje w kolejce do wejścia na lotnisko, potem przy check-in, następnie do kontroli bezpieczeństwa, w końcu zaś do właściwej bramki.
Ze względu na ryzyko własnego zachorowania oraz możliwe zmiany w polityce pandemicznej, należy rozważyć w miarę możliwości połączenie bezpośrednie (bez przesiadek) oraz podwyższenie klasy biletu. Pierwsze zabezpiecza nas przed ryzykami związanymi z opóźnieniami w Europie, drugie – daje możliwość łatwiejszej i mniej kosztownej zmiany daty podróży. W przypadku lotów azjatyckich warto zadbać o dobre ubezpieczenie zdrowotne oraz wykup ubezpieczenia od rezygnacji z podróży. Należy sprawdzić, czy obejmuje również zachorowanie na covid19.
Zwłaszcza w państwach Azji podróże biznesowe pozostają istotnym sposobem nawiązywania i podtrzymywania relacji z partnerami handlowymi. Otwarcie jednak kolejnych państw na cudzoziemców nie oznacza, że warunki podróży powróciły do standardów przedpandemicznych. Jeszcze przez dłuższy czas będziemy latali drożej, w niższym standardzie oraz z większym ryzykiem, że podróż nie odbędzie się o czasie lub nie odbędzie się w ogóle.
Autor jest członkiem zarządu Fundacji Instytut Studiów Azjatyckich i Globalnych im. Michała Boyma, analitykiem ds. Indii i energetyki.