Tak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Handlu (ang. World Trade Organization – WTO) pt. „Trade Profiles 2022” obejmującego dane za 2021 r. Z zestawienia WTO wynika jednocześnie, że Polska jest 19. światowym importerem towarów, zaś jeśli idzie o import usług plasuje się na pozycji 26.
1,5 proc. globalnego eksportu towarów
Udział naszego kraju w globalnym eksporcie towarów wynosi 1,51 proc., a w ich światowym imporcie 1,5 proc. Eksportujemy głównie wyroby naszego przemysłu (80 proc.) oraz produkty rolno-spożywcze (15,1 proc.), a także paliwa i produkty przemysłu wydobywczego (4,6 proc.). Według WTO wartość dóbr wyeksportowanych przez Polskę w 2021 r wyniosła 337 908 mln dolarów.
Główne kierunki naszego eksportu to: UE, Wielka Brytania, Rosja, USA i Ukraina. Przy czym warto pamiętać, że to dane za 2021 r., a więc jeszcze sprzed inwazji Rosji na Ukrainę. Obecnie handel z Rosją zamarł na skutek obustronnych sankcji gospodarczych na linii UE-Rosja. Z kolei wymiana towarowa Polski z Ukrainą dynamicznie rośnie przeżywając rozkwit na niespotykaną dotąd skalę. Dość powiedzieć, że Polska stała się dla Ukrainy najważniejszym partnerem handlowym.
Jeśli idzie o import dóbr to dominują te same kategorie, a mianowicie wyroby przemysłowe (79,3 proc.), produkty rolno-spożywcze (10,8 proc.), a także paliwa i produkty przemysłu wydobywczego (8,7 proc.). Importujemy je przede wszystkim z Unii Europejskiej (53,3 proc.) oraz z Chin (14,8 proc.). Państwo Środka w zestawieniu WTO znalazło się zresztą na pierwszym miejscu jeśli chodzi o światowy eksport towarów, i na drugim jeśli idzie o ich import. Drugim globalnym eksporterem dóbr są Stany Zjednoczone, będące jednocześnie największym importerem świata. Zaś kraj, który zajął trzecie miejsce zarówno w światowym eksporcie, jak i imporcie to nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, którzy od lat pozostają głównym partnerem handlowym Polski. To za Odrę najwięcej eksportujemy i stamtąd też najwięcej importujemy. Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. wyeksportowaliśmy tam dobra warte 69,9 mld euro.
Polska w dwudziestce eksporterów usług
W przypadku eksportu usług Polska weszła już nawet do dwudziestki największych ich sprzedawców zajmując właśnie 20. miejsce. Wartość usług, które wyeksportowaliśmy w 2021 r. wyniosła 80 568 mln dolarów. Najwięcej eksportujemy tzw. innych usług komercyjnych (w tym są inne usługi biznesowe, usługi ICT i usługi budowlane). Stanowią one 49,6 proc. eksportowanych usług. 29,6 proc. to usługi transportowe, a 11,3 proc. usługi związane z podróżami. Usługi związane z towarami stanowią 9,5 proc. Udział Polski w światowym eksporcie usług wynosi 1,34 proc. Zaś w ich imporcie 0,89 proc.
Czytaj więcej:
W swym zestawieniu Światowa Organizacja Handlu zaprezentowała dane dotyczące 197 państw.