Skutki brexitu dokuczają polskim eksporterom i usługobiorcom, ale część zyskuje

Aktualnie na Wyspach Brytyjskich w świetle braków artykułów spożywczych bardzo dobrze sprzedaje się polska żywność. Brakuje jednak polskich rąk do pracy, w szczególności w gastronomii i hotelarstwie, budownictwie i w rolnictwie przy zbiorach.

Publikacja: 30.01.2023 12:00

Przed brexitem wielu Polaków pracowało w Wielkiej Brytanii w hotelarstwie. Teraz sektor ten cierpi n

Przed brexitem wielu Polaków pracowało w Wielkiej Brytanii w hotelarstwie. Teraz sektor ten cierpi na brak rąk do pracy. Na zdjęciu Mandarin Oriental Luxury Hotel w Londynie.

Foto: IRStone

O pobrexitowych realiach dostępu do rynku Wielkiej Brytanii i tamtejszych działaniach polskiego biznesu, jak i o przewidywaniach odnośnie możliwego rozwoju sytuacji, wypowiedział się ostatnio Michael Dembinski, główny doradca w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej (ang. BPCC). Wskazał on, że np. dostawy aut i części samochodowych z niegdyś szczytowej kategorii polskiego eksportu na Wyspy spadły na drugą pozycję. Nieźle za to sprzedają się artykuły AGD takie jak pralki i telewizory. Natomiast teraz Wielka Brytania najchętniej kupuje naszą żywność. Polscy eksporterzy i producenci mięsa, owoców i warzyw wskazują, że obecnie handel przebiega powyżej oczekiwań. Artykuły konsumpcyjne stojące wysoko w hierarchii udziału Polski w brytyjskim imporcie to drób, kiełbasy, konserwy mięsne, wyroby czekoladowe, margaryna oraz preparaty do higieny zębów i jamy ustnej. Polscy przedsiębiorcy z sektora spożywczego umacniają swoją pozycję na brytyjskim rynku, mimo że rzeczywistość, w której funkcjonują od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to uciążliwe kontrole celne i procedury na granicach, a także więcej obowiązków związanych z dokumentacją przewozową i deklaracjami pochodzenia produktów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Nowe Rynki
Współpraca polsko-ukraińska przy odbudowie Ukrainy ma zyskać szersze ramy i nabrać rozpędu
Nowe Rynki
Wymiana handlowa z USA rośnie, ale ryzyko braku zapłaty przez firmy z USA też
Nowe Rynki
Jest szansa na eksport polskiej wołowiny do Chin
Nowe Rynki
Pierwsze forum rektorów uczelni Polski i Uzbekistanu, czyli od nauki po biznes
Nowe Rynki
Ułatwienie dla podróżujących drogą lotniczą z Polski do Wielkiej Brytanii
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nowe Rynki
KUKE będzie ściślej współpracować ze swym japońskim odpowiednikiem
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń