Aktualizacja: 22.11.2024 01:14 Publikacja: 28.02.2023 16:18
W ciągu ostatnich 30 lat polski eksport wzrósł ponad dwudziestopięciokrotnie.
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z tzw. tymczasowych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczących obrotów towarowych handlu zagranicznego w okresie styczeń - grudzień 2022 r. Czy to zaskoczenie? Raczej nie, a przynajmniej nie do końca pomimo ogromnych turbulencji w światowym handlu spowodowanych toczącą się od ponad roku wojną na Ukrainie. A te były wielkie, choćby w handlu artykułami rolno-spożywczymi pochodzącymi tak z Ukrainy, jak i Rosji, a przede wszystkim w handlu surowcami i produktami paliwowo-energetycznymi pochodzącymi z Rosji. W przypadku Polski rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała przede wszystkim zamarcie relacji handlowych z Rosją i Białorusią. Jednak z drugiej strony nowy rekord był o tyle spodziewany, że już w poprzednim roku tj. 2021 polski eksport towarów był całkiem bliski przekroczenia wartości 300 mld euro. Ostatecznie skończyło się na wyniku 288,1 mld euro. W roku 2022 dane już po trzech kwartałach wskazywały, że może paść nie tylko kolejny rekord, ale i wartość towarów sprzedanych przez Polskę zagranicę przekroczy dotychczas nieosiągnięte 300 mld euro. I finalnie tak się stało.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
Po raz pierwszy od 25 lat Parlament Europejski nie odrzucił żadnego z kandydatów na komisarzy. To wcale jednak nie jest oznaką zgody między partiami europejskiego głównego nurtu.
Eksperci z firmy Cushman & Wakefield ogłosili listę najdroższych ulic na świecie. Na czele tym razem znalazło się jedno z miast Europy. W ten sposób przerwana została dominacja nowojorskiej Piątej Alei.
Ukraińcy niszczą rosyjskie sztaby i magazyny amunicji za pomocą pocisków dalekiego zasięgu, Rosjanie szantażują bronią jądrową.
Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wysłał do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa list, w którym wspomniał między innymi o kwestii reparacji za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
Na Ukrainę w nocy miał spaść rosyjski pocisk międzykontynentalny - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Ambasada Stanów Zjednoczonych w stolicy Ukrainy została tymczasowo zamknięta - poinformował Departament Stanu. Polscy dyplomaci pozostają na posterunku - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.
Kreml chciałby pokroić sąsiada na trzy części: jedną bezpośrednio dla siebie, jedną zwasalizowaną i jedną, z którą nie wie, co robić. Proponuje więc wciągnąć innych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas