Ponad 120 tys. Polaków przybyło do Irlandii w ostatnich dwudziestu latach, licząc od traktatu akcesyjnego w Atenach formalnie otwierającego Polsce i dziewięciu innym państwom drzwi do Unii Europejskiej, w której poprzedniczce, Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej, Irlandia była już od 1973 roku.
Usługi budowlane i medyczne
Obecność dużej liczby Polaków w Irlandii przyczyniła się do powstania tam wielu sklepów oferujących produkty żywnościowe z Polski, nabywane nie tylko przez Polaków, ale także przez Irlandczyków i przybyszów z innych krajów. Wśród firm usługowych prowadzonych w Republice Irlandii przez Polaków przeważają przedsiębiorstwa z branży remontowo-budowlanej i transportowej oraz firmy fryzjerskie, kosmetyczne, ale też informatyczne.
Dużą popularność zdobyły też różnego typu placówki medyczne z polskim personelem – prywatne gabinety i przychodnie. Z uwagi na popyt na usługi świadczone w języku polskim naturalnie rozwinęła się działalność założonych przez Polaków kancelarii prawnych i firm doradczych z różnych dziedzin. Nie należy też do rzadkości prowadzenie obsługi w języku polskim przez firmy irlandzkie.
Polacy mieszkający w Irlandii narzekają (oprócz pogody, ale pomińmy czynniki meteorologiczne) głównie na wysokie ceny nieruchomości i ich wynajmu. Skłania to część z nich do zastanawiania się nawet nad powrotem do ojczyzny, ale z relacji tych, którzy decydują się na taki krok wynika, że dość szybko zaczynają tęsknić za Szmaragdową Wyspą i rozważają ponowną przeprowadzkę na nią.
Choć ekonomiści nie są pewni, jaki będzie 2023 rok dla gospodarki Irlandii, to nastroje konsumentów nie są złe. Ma na to wpływ skuteczne „przeczekanie” zimy, co do której problemami z zaopatrzeniem w energię i jej cenami straszono kilka miesięcy temu, jak i szereg ulg i zasiłków, którymi Irlandia walczy z ogólnoeuropejskim kryzysem. Walczy tak skutecznie, wspomagana m.in. przez dużą dynamikę w sektorze wytwórczym i prężny eksport dóbr, że według wyliczeń Central Statistics Office, czyli irlandzkiego odpowiednika naszego Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Produkt Krajowy Brutto Irlandii za 2022 rok wzrósł o 12 proc. (do 121,3 mld euro) w porównaniu z rokiem poprzednim. Czyni to gospodarkę tego kraju obecnie najszybciej rosnącą w Unii Europejskiej. Do pozytywnych oznak można też dodać niski poziom bezrobocia, które pod koniec 2022 roku nieznacznie przekraczało 4 proc.
Marcowe powody do robienia biznesu
Marzec br. to miesiąc z przynajmniej dwoma wydarzeniami, podczas których polscy przedsiębiorcy mogą porozmawiać o rozwijaniu biznesu w Irlandii z tymi, którzy mogą sporo wiedzieć na ten temat. W sobotę 11 marca w warszawskim hotelu Hilton odbędzie się Bal Charytatywny z okazji Dnia Św. Patryka – który to dzień w istocie co roku przypada na 17 marca i jest ważnym irlandzkim świętem, znanym i obchodzonym na całym świecie nie tylko przez Irlandczyków, ale przez wszystkich, którym droga jest irlandzka kultura.
Z kolei na sobotę 25 marca br. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zaprasza polskie firmy do udziału w International Business Forum and Fair. Wydarzenie odbędzie się w irlandzkim mieście Galway. Jego cel to promocja polskiej przedsiębiorczości w Irlandii, a adresatami są firmy dowolnej wielkości, poczynając od jednoosobowych, poprzez małe i średnie, aż po te naprawdę duże. PAIH przedstawia to wydarzenie jako największy event o charakterze networkingowym w zachodniej Irlandii. Podczas targów będących częścią tego wydarzenia będzie można zaprezentować usługi lub produkty szerszej publiczności oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe.
Polsko-irlandzkiemu handlowi i inwestycjom przychylne są i promują je ambasady, polska w Dublinie i irlandzka w Warszawie, a do tego, również pod warszawskim adresem, Irlandzko-Polska Izba Handlowa.
Jak wskazuje resort rozwoju i technologii Polska znalazła się w 2021 roku na 14. miejscu jako kraj docelowy irlandzkiego eksportu i 17. jeśli chodzi o import. Według danych GUS polsko-irlandzkie towarowe obroty handlowe w 2021 roku wyniosły 2 908,7 mln euro, co oznacza wzrost o 28 proc. w stosunku do roku 2020. Polski eksport wyniósł 1 421,2 mln euro (+46 proc. r/r), polski import 1 487,5 mln euro (+15 proc. r/r), a ujemne dla Polski saldo -66,4 mln euro. To zresztą jeden z bardzo nielicznych przypadków kiedy to nasz kraj notuje ujemne saldo w handlu z innym państwem – członkiem Unii Europejskiej. W 2021 roku Irlandia była dla Polski 30. rynkiem eksportowym.