Aktualizacja: 17.03.2015 12:01 Publikacja: 17.03.2015 12:01
Foto: Bloomberg
Niemcy, Francja i Włochy dołączyły do Wielkiej Brytanii decydując się znaleźć w gronie członków założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Zaangażowanie się w pracę tej instytucji rozważa również Australia. AIIB powstał z inicjatywy Chin, do której podłączyło się 20 innych krajów Azji. Ma on finansować inwestycje infrastrukturalne w Azji Wschodniej i przez Pekin jest on traktowany jako alternatywa dla Banku Światowego. To sprawia, że władze USA niechętnie patrzą na zaangażowanie się państw Europy Zachodniej oraz Australii w tą inicjatywę.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Czy Tajwan obawia się inwazji Chin? Jak wygląda życie na wyspie w cieniu globalnego napięcia? O sytuacji geopolitycznej, relacjach z USA oraz tajwańskich inwestycjach w Polsce w podcaście „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Adamem Pustelnikiem, wiceprezydentem Łodzi, który wrócił niedawno z podróży do Tajwanu.
Kilkuset zabitych w Strefie Gazy. Wojna wróciła tam we wtorek z zapomnianą już siłą. A w izraelskich miejscowościach, tuż przy granicy z Gazą, odżyły wspomnienia z 7 października 2023 r., gdy Hamas dokonał wielkiego zamachu terrorystycznego.
Izrael we wtorek nad ranem wznowił ataki powietrzne na cele związane z Hamasem w Strefie Gazy. Strona palestyńska informuje, że w atakach zginęły co najmniej 404 osoby. Rannych zostało ponad 560 osób.
Akcje chińskiego koncernu BYD zyskiwały we wtorek na giełdzie w Hongkongu nawet 11 proc. Spółka ogłosiła, że ma technologię ultraszybkiego ładowania samochodów elektrycznych.
Co najmniej 404 osoby zginęły, a co najmniej 562 zostały ranne w nalotach izraelskiego lotnictwa na Strefę Gazy, które rozpoczęły się w nocy z poniedziałku na wtorek. Według nieoficjalnych informacji w atakach zginęło pięciu wysokich rangą przedstawicieli Hamasu.
W ciągu trzech lat w Chinach zbudowano najwyższy most na świecie. Rozciąga się nad spektakularnym wąwozem Huajiang na południu kraju i znajduje się w środku strefy trzęsień ziemi.
W wieku 97 lat zmarł słynny deweloper i drugi najbogatszy człowiek Hongkongu, Lee Shau Kee. Zbudował jedno z największych imperiów nieruchomości regionu i znacząco przyczynił się do rozwoju Hongkongu.
Francuski poseł do Parlamentu Europejskiego Raphael Glucksmann zasugerował, że nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone oddały Statuę Wolności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas