Aktualizacja: 04.01.2015 18:58 Publikacja: 04.01.2015 00:01
Foto: Plus Minus
Rz: Za cyberatakami na wytwórnię filmową Sony Pictures, która wyprodukowała film obśmiewający Kim Dzong Una, stoi podobno Korea Północna. Dlaczego Kim Dzong Un mógł zdecydować się na tak ostrą reakcję?
Prof. Waldemar J. Dziak: To nic nowego, że Korea Północna się zezłościła. Można by wymienić kilkadziesiąt podobnych historii, gdy jej przywódcy reagowali w sposób co najmniej dziwny: a to koreańscy piłkarze po słabym występie lądowali w obozach pracy, a to ktoś ginął wraz z całym najbliższym otoczeniem za – wydawałoby się – jakąś błahostkę. Zdarzało się także, że dyplomaci północnokoreańscy porywali autorów nieprzychylnych książek o Kim Ir Senie czy Kim Dzong Ilu, bywało nawet, że ich mordowali.
Przywódcy Korei Północnej po jednym filmie od razu puściły nerwy?
Mało się o tym mówi w Polsce, ale szczególnie w Tokio, Seulu, ale także w Pekinie o Kim Dzong Unie powstaje mnóstwo prześmiewczych dzieł: filmików, obrazków itd. Takie sytuacje były nie do pomyślenia za Kim Ir Sena czy Kim Dzong Ila, bo to byli groźni dyktatorzy, natomiast Kim Dzong Un nie jest traktowany poważnie, jest wręcz śmieszny. A bycie tak traktowanym jest bardzo niebezpieczne dla każdego dyktatora.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie oraz wzmocnienie roli Polski w międzynarodowych instytucjach ds. odbudowy Ukrainy zapowiada Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Stany Zjednoczone są już dla Polski siódmym rynkiem eksportowym z trzyprocentowym udziałem w całym polskim eksporcie. Jednocześnie coraz więcej amerykańskich firm jest niewypłacalnych.
Po latach oczekiwania polscy producenci wołowiny mają szansę wejść do nielicznej grupy eksporterów mięsa wołowego na chiński rynek.
Ostatnie tygodnie przyniosły Uzbekistanowi szereg ważnych wydarzeń o charakterze politycznym. Pod koniec kwietnia przeprowadzono referendum dotyczące zmian w konstytucji. W pierwszej dekadzie maja prezydent Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie. Odbędą się one już 9 lipca br.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Turcja obok Izraela wydaje się być największym beneficjentem upadku reżimu Baszara Asada. Wszystko zależy jednak od dalszego rozwoju sytuacji w Syrii.
W związku z upadkiem reżimu Baszara Asada kilka państw Europy wstrzymało rozpatrywanie wniosków o azyl od Syryjczyków.
Premier Izraela Beniamin Netanjahu oświadczył, że okupowane przez Izrael Wzgórza Golan pozostaną na zawsze częścią terytorium Izraela.
Obrazy wyremontowanej katedry Notre-Dame to prztyczek w nos Putina, kpiącego ze słabości Europy.
Od poniedziałku tajwańska armia pozostaje w stanie podwyższonej gotowości bojowej w związku z pojawieniem się w rejonie wyspy większej liczby chińskich okrętów i jednostek nawodnych chińskiej straży granicznej.
Prorosyjski reżim w Damaszku padł, Izrael już nie musi się przejmować zdaniem Rosji, która pozwalała mu atakować wrogów na terytorium Syrii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas