Sektor energetyki Rosji przechodzi głębokie przekształcenia, bo ropa zaczyna płynąć do Azji magistralą ze wschodniej Syberii nad Ocean Spokojny, a sektor gazu otrzymał bodziec dzięki częściowemu zniesieniu monopolu Gazpromu.

W dokumencie opublikowanym przez resort energetyki na jego portalu stwierdzono, ze celem, Rosji jest zróżnicowanie eksportu, aby udział ropy i produktów pochodnych wysyłanych do Azji podwoił się do 23 proc. do 2035 r. Wówczas Rosja kierowałaby 32 proc. swej ropy do Azji, a udział gazu zwiększyłby się z 8 proc. do 31. W ubiegłym roku eksport ropy do Azji stanowił ok. 16 proc., a gazu tylko z zakładu jego sprężania Sachalin-2 o łącznej mocy 10 mln ton rocznie.

„Rynki energetyczne w Europie i w krajach WNP pozostaną głównymi rynkami eksportu rosyjskich nośników energii, ale eksport ilościowy po 2015 r. zmaleje do 2035 r. do 95 proc. poziomu z 2010 r. " — stwierdza dokument. Rzeczniczka resortu wyjaśniła, że jest to projekt, a ostateczna wersja zostanie opublikowana i zatwierdzona później w tym roku.

Dokument wskazuje ponadto, że Rosja zamierza zmniejszyć eksport ciężkiej ropy naftowej do 20 mln ton w 2035 r. z 57 mln t w 2010 r. i zwiększyć wysyłkę paliw silnikowych do 58 mln t z 44 mln t.

Państwowy Rosnieft, który w ubiegłym roku był największym producentem ropy na świecie notowanym na giełdzie, przewodzi temu kursowi na wschód, przygotowując trzykrotne zwiększenie w nadchodzących latach eksportu do Chin do ponad miliona baryłek dziennie. Waż z Novatekiem nastawia się na szybko rosnące rynki w Azji, aby pod koniec tej dekady wysyłać mocno schłodzony gaz po ograniczeniu przez rząd kontroli Gazpromu nad eksportem gazu drogą lądową.

Rosja wydobywa teraz ok. 10,5 mln bd, tyle ile może, jest więc mało prawdopodobny szybki wzrost wydobycia do czasu uruchomienia eksploatacji gazu łupkowego. Na to jednak potrzeba będzie co najmniej 5 lat.

Przedstawiciele władz podkreślali, że zwiększenie eksportu do Azji nie zaszkodzi europejskim klientom, bo w najbliższych latach zacznie się pompowanie z nowych złóż.

W 2013 r. eksport rosyjskiej ropy zmalał o 2,5 proc. do 228,6 mln ton — wynika z danych resortu, a w tym roku zmaleje do 225 mln t (4,5 mln bd) z powodu unowocześnienia rafinerii.