Dowody na to naukowcy znaleźli na zachodnim brzegu rzeki Heihe — dziś w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach. Między 4100 do 3600 lat temu była uprawiana tam ziemia i wytapiano miedź — o tym świadczą wykopaliska prowadzone od 2010 roku. Co prawda ślady starszego osadnictwa niż za czasów dynastii Han (ok. 200 p. n. e - 220 n. e były znajdowane w latach 2003-2005, jednak brakowało na to materialnych dowodów.

— Na stanowisku u wybrzeża rzeki Heihe, w ciągu ostatnich trzech lat, archeolodzy odkryli szereg elementów miedzianych, a także sprzęt używany do wytopu metalu — powiedział Chen Guoke, badacz z Instytutu Archeologii Prowincji Gansu, odpowiedzialny za wykopaliska. —Ludność tutejsza wtedy zajmowała się głównie wytopem czerwonego metalu. Zaczęli też produkować stopy.

Naukowcy znaleźli też miedziane elementy młyna.

— Młyn jest najstarszym urządzeniem tego rodzaju. Będzie nam bardzo pomocny w badaniach historii chińskiego rzemiosła - powiedział prof. Zhang Liangren z Północno — Zachodniego Uniwersytetu w Xi'an, stolicy prowincji Shaanxi.

Naukowcy odkryli również zwęglone nasiona jęczmienia i pszenicy a także kamienne motyki i noże używane w hodowli zwierząt, pozostałości domów z suszonej na słońcu cegły.

— Wymiana handlowa wschód — zachód zaczęła się znacznie wcześniej niż za czasów dynastii Han - przekonuje prof. Zhang Liangren. — Architektura z cegły suszonej, jęczmień i pszenica pochodzą ze środkowej i zachodniej Azji.