Su­ma­tra zna­la­zła się wczo­raj w za­się­gu fal tsu­na­mi wy­wo­ła­nych po­tęż­nym trzę­sie­niem ziemi w od­le­gło­ści ok. 400 km na za­chód od wy­spy. Od­ży­ły na­tych­miast wspo­mnie­nia o tra­ge­dii, któ­ra ro­ze­gra­ła się na wy­brze­żach Oce­anu In­dyj­skie­go przed ośmio­ma la­ty. Zgi­nę­ło wte­dy 230 tys. osób, a 1,7 mln zna­la­zło się bez da­chu nad gło­wą.

– Dzię­ku­je­my Bo­gu. Nie ma­my żad­nych mel­dun­ków o stratach – oświad­czył już w kil­ka go­dzin po wczo­raj­szym trzę­sie­niu pre­zy­dent In­do­ne­zji Su­si­lo Bam­bang Yudhoy­ono. Si­ła trzę­sie­nia, któ­re­go epi­cen­trum znaj­do­wa­ło się 33 km pod dnem oce­anu, wy­nio­sła 8,6 w ska­li Rich­te­ra. Jest to nie­co mniej niż trzę­sie­nie przed ośmiu la­ty, któ­re­go si­ła się­ga­ła 9,1 punk­tu.

– Nie ocze­ku­je­my znisz­czeń w ca­łym ba­se­nie Oce­anu In­dyj­skie­go – za­pew­nia­li nie­dłu­go po trzę­sie­niu eks­per­ci ame­ry­kań­skie­go Cen­trum Ostrze­żeń przed Tsu­na­mi. Jed­nak wie­le kra­jów ca­łe­go ba­se­nu na­uczo­ne do­świad­cze­niem wy­da­ło ostrze­że­nia i za­le­ce­nia ewa­ku­acji lud­no­ści w stre­fie nad­mor­skiej.

Naj­bar­dziej za­gro­żo­ne wy­da­wa­ły się wy­brze­ża Su­ma­try, zwłasz­cza pół­noc­nej pro­win­cji Aceh. In­for­ma­cje o tsu­na­mi do­tar­ły tam do miesz­kań­ców wczo­raj oko­ło po­łu­dnia na­sze­go cza­su, wy­wo­łu­jąc pa­ni­kę. Po­dob­nie by­ło w re­gio­nie Kal­ku­ty w In­diach, gdzie spo­dzie­wa­no się po­tęż­nej fa­li tsu­na­mi, i w Taj­lan­dii, gdzie za­gro­żo­na by­ła słyn­na wśród turystów wy­spa Phu­ket i gdzie za­mknię­to lot­ni­sko. Fa­li tsu­na­mi spo­dzie­wa­no się tak­że na Sri Lan­ce.

Oka­za­ło się jed­nak, że po­ziom wód oce­anu u wy­brze­ży Su­ma­try wzrósł za­le­d­wie o ok. 80 cm. W sa­mym epi­cen­trum za­ob­ser­wo­wa­no spa­dek po­zio­mu o 10 me­trów, co jed­nak nie po­cią­gnę­ło za so­bą żad­nych ne­ga­tyw­nych skut­ków na wy­brze­żach.