John Campbell, lekarz, który zbadał Ieng Thirith stwierdził, że ma ona poważne zaburzenia poznawcze. Przyczyną jej demencji jest najprawdopodobniej choroba Alzheimera. Thirith od 2006 roku przyjmuje leki psychotropowe. Może mieć to wpływ na pogorszenie jej stanu, oświadczył Cambell na łamach "The Phnom Penh Post".
Zalecił zastosowanie innego leku przez trzymiesięczny okres próbny. Lek ma zniwelować objawy związane z chorobą Alzheimera, tj. utratę pamięci i otępienie.Lekarz zaznaczył jednak, że poprawa stanu zdrowia pacjentki jest możliwe, ale mało prawdopodobna.
Campbell zeznał, że gdy poprosił ją na o podanie aktualnej daty, była minister podała dzień swoich urodzin. Gdy lekarz rzeczywiście zapytał o datę jej urodzin, nie potrafiła udzielić odpowiedzi.
Jedna z czołowych funkcjonariuszek reżimu Czerwonych Kgmerów nie była w stanie odpowiedzieć na pytania, gdzie była i dlaczego znalazła się z areszcie. Wykonanie podstawowych czynności, takich jak napisanie paru zdań czy działanie według prostych instrukcji, zupełnie ją przerastało.
Osoby, które obserwowały Ieng Thirith poinformowały, że czasami mówi do siebie, zwykle o przeszłości i młodości.
Na początku badań Campbell brał pod uwagę możliwość, że Ieng Thirith próbuje go oszukać. Jednak później stwierdził, że jej stan sprawia, że nie jest zdolna celowo wprowadzić kogokolwiek w błąd.
Drugi już proces przywódców Czerwonych Khmerów rozpoczął się w czerwcu w Phnom Penh, ponad trzydzieści lat po upadku reżimu. Oskarżeni o ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości to: Nuon Chea zwany "Bratem Numer Dwa" - główny ideolog ruchu, odpowiadający za najbardziej radykalne działania zbrodniczego systemu, Ieng Sary - były szef MSZ, Khieu Samphan - były prezydent Kambodży i właśnie Ieng Thirith.
Jak przypuszczają eksperci, proces może potrwać nawet dwa lata.