Yonhap powołuje się na anonimowego przedstawiciela rządu Korei Południowej. Próby zostały wykonane w poniedziałek po południu

Korea Północna wydała także zakaz wpływania kutrów rybackich na wschód od swoich wybrzeży w dniach 10-20 października.

Na początku lipca Korea Północna wystrzeliła siedem pocisków balistycznych, a nieco wcześniej cztery przeciwokrętowe pociski manewrujące bliskiego zasięgu.

[srodtytul]Rosyjska konsternacja[/srodtytul]

- Wystrzelenie przez KRLD (Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną) rakiet krótkiego zasięgu z jej wschodniego wybrzeża wywołuje zdumienie - powiedział rozmówca agencji ITAR-TASS z rosyjskiego MSZ. Na razie nie ma oficjalnej reakcji Moskwy na posunięcia Phenianu.

- To niezbyt stosowna pora, gdy podejmowane są wszelkie starania w celu wznowienia rozmów dotyczących problemu nuklearnego – dodał informator agencji.

[srodtytul]Chcą denuklearyzacji[/srodtytul]

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy próbują pokazać Korei Północnej, że wspólnota międzynarodowa nie zaakceptuje kontynuowania przez nią programu nuklearnego.

- Nasze cele pozostają niezmienione. Chcemy pracować na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - powiedziała szefowa amerykańskiej dyplomacji na konferencji prasowej w Belfaście.

W kwietniu Phenian wycofał się z rokowań sześciostronnych poświęconych północnokoreańskim ambicjom nuklearnym (z udziałem Chin, Japonii, USA, Rosji i obu Korei) w reakcji na potępienie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ północnokoreańskiej próby rakiet balistycznych.