W organizowanej przez ONZ akcji ma wziąć udział rekordowa liczba uczestników. Okazją jest pierwszy Ogólnoświatowy Dzień Mycia Rąk. W krajach, w których odbędzie się akcja, od dawna trwają przygotowania. W Indiach uczestniczyła w nich gwiazda niezwykle popularnego tam krykieta Sachin Tendulkar. Nagrał w 14 używanych w tym kraju regionalnych językach posłanie do uczniów z 6 milionów indyjskich szkół, które nadawała telewizja. – Sam mam dwoje małych dzieci, którym ciągle muszę przypominać o myciu rąk – mówi.
Badania potwierdziły, że mycie rąk mydłem przez co najmniej 20 sekund zmniejsza o 50 proc. zachorowalność na zapalenie płuc i biegunkę. Znacznie ogranicza też ryzyko takich chorób jak cholera i dyzenteria. Według ekspertów, gdyby w Azji Południowo-Wschodniej rygorystycznie przestrzegano zasady mycia rąk, pozwoliłoby to uniknąć śmierci ponad pół miliona dzieci rocznie. – Ta prosta czynność może się przyczynić do ocalenia tysięcy dzieci w tym regionie – mówi Dan Toole, dyrektor południowoazjatyckiego UNICEF.
Azja Południowo-Wschodnia cieszy się szczególnym zainteresowaniem ONZ, gdyż ma najwyższy odsetek osób nieużywających toalet. 48 proc. ludności (778 milionów ludzi) w ogóle nie korzysta z tej zdobyczy cywilizacji; druga w niechlubnym rankingu jest subsaharyjska Afryka, gdzie z toalet nie korzysta 28 proc. populacji. Poprzez Ogólnoświatowy Dzień Mycia Rąk UNICEF chce przełamać tabu wokół higieny w Trzecim Świecie. Ponieważ według socjologów dzieci są jednym z najbardziej dynamicznych czynników przemian w społeczeństwach, właśnie na nich skoncentrowano kampanię. Dotychczas jedynie Pakistanowi i Sri Lance udało się w widoczny sposób poprawić sytuację na tym polu, zmniejszając liczbę zachorowań wynikających z braku higieny. Inne kraje nie chcą pozostać w tyle, dlatego rządy aktywnie włączyły się w przygotowania do Dnia Mycia Rąk. W Indiach uczniowie złożą dziś zbiorowe obietnice, że nie będą już załatwiać potrzeb naturalnych byle gdzie, a po wypróżnieniu umyją ręce. W Afganistanie, gdzie przypadków śmierci z powodu chorób będących efektem braku higieny jest najwięcej, w szkołach odbędą się konkursy mycia rąk. 16 milionów dzieci z Bangladeszu zbierze się na szkolnych boiskach, by śpiewać pieśni sławiące mycie rąk. Nepalscy operatorzy telefonii komórkowej wyślą klientom esemesy zachęcające do używania mydła.
Ogólnoświatowy Dzień Mycia Rąk będzie obchodzony w ponad 60 krajach Trzeciego Świata. W Afryce Zachodniej biegunka zajmuje trzecie miejsce wśród chorób będących przyczyną śmierci dzieci. – Codziennie na świecie na biegunkę umiera 5 tysięcy dzieci. Połowa z nich żyłaby, gdyby myły ręce mydłem przed posiłkiem i po nim oraz po załatwieniu potrzeby fizjologicznej – podkreśla rzeczniczka UNICEF Veronique Taveau.
[ramka]Strona internetowa [link=http://www.globalhandwashingday.org/]Dnia Mycia Rąk[/link][/ramka]