Wedle Financial Times jeden z większych funduszy w Zatoce Perskiej zmniejszył udziały aktywów dolarowych z ponad 80 proc. do mniej niż 60 proc.

Państwowe fundusze inwestycyjnych (Sovereign Wealth Funds) zarządzają nadwyżkami finansowymi wielu krajów - głównie azjatyckich eksporterów i eksporterów ropy (Rosja, kraje Zatoki Perskiej). Kraje te tradycyjnie trzymają rezerwy w amerykańskich obligacjach - nigdzie indziej na świecie nie można ulokować tysięcy miliardów w bezpiecznych papierach.

Po rozpoczęciu kryzysu finansowego fundusze zaczęły aktywnie kupować udziały w globalnych instytucjach finansowych. Fundusz z emiratu Abu Zabi podratował bilans Citigroup. Chińczycy kupili aktywa BlackRock. Złośliwi nazywają już szwajcarski UBS United Bank of Singapore.

Od pewnego czasu aktywa w dolarach przynoszą poważne straty - w walucie lokalnej. I od kilku lat pojawiają się spekulacje, że kraje Azji w tym Chiny zaczną pozbywać się amerykańskich papierów dłużnych. Gdyby coś takiego nastąpiło w szerszej skali - byłby to krach amerykańskich finansów publicznych.

W listopadzie 2007 r. członek chińskiego parlamentu, opowiedział się za zmniejszeniem aktywów dolarowych w rezerwach walutowych Ludowego Banku Chin. Chińskie rezerwy stanowią dziś prawie jedną czwartą całości rezerw światowych (1600 mld dolarów lub 1 000 mld euro). Chińczycy sygnalizują, że rozglądają się wśród funduszy private equity w Europie aby zredukować aktywa dolarowe.

- Już od jakiegoś czasu było jasne, że państwowe fundusze z Bliskiego Wschodu redukują swoje zaangażowanie w dolara (...), ale artykuł dał inwestorom powód, by zrealizować zyski, wyprzedając amerykańską walutę - ocenia Russell Jones z RBC Capital Markets.

FT uważa, że zagraniczni inwestorzy coraz bardziej wątpią w zdolność Fedu do utrzymania wartości dolara. Mimo zapewnień szefa FED Bena Bernanke, że priorytetem na najbliższy czas jest utrzymanie stabilizacji finansowej kryzys poważnie osłabił wiarygodność finansową Ameryki.

O 16:51 kurs amerykańskiej waluty do euro kształtował się na poziomie 1,5880 a do jena na poziomie 105,67.

Financial Times, reuters

Chiny:

prawie 1797 mld $

Rosja:

563 mld $

Indie:

302 mld $

Tajwan:

291 mld $

Korea Płd.:

258 mld $

Brazylia:

196 mld $

Polska:

76 mld $

Economist