Aktualizacja: 16.01.2025 08:19 Publikacja: 16.09.2023 08:46
Największymi beneficjentami drugiej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy są emeryci
Foto: Adobe Stock
Do takich wniosków prowadzą przedwyborcze komentarze analityków z Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. „W obszarze reform bezpośrednio wpływających na poziom dochodów gospodarstw domowych, grupą społeczną, której najwięcej korzyści przyniosła polityka rządu Zjednoczonej Prawicy w drugiej kadencji, byli emeryci i renciści” – konkluduje zespół pod kierownictwem dr hab. Michała Mycka, dyrektora CenEA, uczestnika panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej”.
Analitycy z CenEA pod uwagę wzięli zmianę dochodów gospodarstw domowych pod wpływem zmian w polityce podatkowo-świadczeniowej z uwzględnieniem wzrostu płac i inflacji. Innymi słowy, sprawdzili, jak w minionych czterech latach wzrosły lub spadły dochody różnych grup społecznych w porównaniu do hipotetycznego scenariusza, w którym – przy takim samym wzroście płac i cen, z jakim faktycznie mieliśmy do czynienia - obowiązywałby stan prawny sprzed drugiej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy. Ne wzięli natomiast pod uwagę tymczasowych zmian podatków i świadczeń wprowadzonych w odpowiedzi na Covid-19 i wojnę w Ukrainie (np. elementów tzw. tarcz antykryzysowej, antyinflacyjnej i energetycznej), choć przyznają, że „reakcja rządu na te dwa kryzysy i wprowadzone – najczęściej tymczasowe – rozwiązania, powinny być ważnym elementem podsumowania działań rządzącej koalicji przed zbliżającymi się wyborami”.
Ekonomiści zgadzają się co do diagnozy problemów gospodarczych toczących Unię Europejską. Gdy jednak dochodzi do kwestii spójności Europy w realizacji celów, wiara w sukces nieco topnieje.
Tylko w latach 2025–2030 wydamy na obronę narodową ponad 1,3 bln zł, w tym na sam sprzęt ponad 0,5 bln zł. Czy jednym ze źródeł finansowania tych potrzeb powinien być nowy podatek obronny? Eksperci nie są co do tego przekonani.
- Szereg wyzwań stojących przed Polską sprawia, że zwiększenie długu publicznego w Polsce jest nieuniknione – komentują eksperci Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej”. Część ocenia jednak, że planowana przez rząd ścieżka długu jest zbyt stroma.
Podatek od zysków kapitałowych wymaga zmian, ale te, nad którymi pracuje resort finansów, mogą tę daninę nadmiernie skomplikować – uważają przedstawiciele rynku kapitałowego.
Prezes NBP Adam Glapiński regularnie powtarza, że przyjęcie w Polsce euro znacząco obniżyłoby tempo rozwoju polskiej gospodarki. Ekonomiści w to wątpią. Ale do rezygnacji z własnej waluty nie podchodzą już tak entuzjastycznie jak dawniej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W wywiadzie dla „Super Expressu” były premier Mateusz Morawiecki skomentował decyzję Prawa i Sprawiedliwości o poparciu Karola Nawrockiego na stanowisko prezydenta Polski. Przekonywał, że wybór ten niesie określone korzyści w kontekście politycznym.
- Ja bym chciał, aby nikt w Polsce nie angażował się w kampanię po stronie (Władimira Putina - mówił na porannej konferencji prasowej w Warszawie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Większość wyborców Trzeciej Drogi i Lewicy chce wypłaty środków dla partii Jarosława Kaczyńskiego po decyzji PKW, wynika z badania IBRiS. Co zrobi minister finansów Andrzej Domański?
Premier Donald Tusk deklaruje przełamanie impasu w rozmowach dotyczących przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej i zapowiada wysłanie kolejnej transzy uzbrojenia.
- Będę kandydował w tych wyborach, z Bożą i ludzką pomocą - oświadczył Grzegorz Braun, europoseł Konfederacji, w rozmowie z Dawidem Mysiorem z serwisu Sprawki.pl.
Pracownik zatrudniony w Polsce podczas zagranicznej delegacji nadal może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym, jeśli ZUS poświadczy mu dokument A1. Jak się o niego starać i jakie sankcje grożą za jego brak?
Przepisy przewidują wcześniejszą wypłatę nagrody jubileuszowej, gdy pracownik przechodzi na emeryturę. Czy emeryt może skorzystać z tego rozwiązania drugi raz?
Jeszcze w tym tygodniu prezydent powinien zdecydować o losach ustawy budżetowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas