Aktualizacja: 17.03.2025 21:47 Publikacja: 11.10.2023 03:00
Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak
Foto: tv.rp.pl
Konfederacja w kampanii wyborczej stara się pokazać jako partia odpowiedzialnie podchodząca do finansów publicznych i wiedząca, jak zapewnić szybki rozwój polskiej gospodarki. I w jakimś stopniu się to udaje. W komentarzach publicystów po poniedziałkowej debacie wyborczej często pojawiały się opinie, że Krzysztof Bosak, współprzewodniczący Konfederacji, jako jedyny z uczestników sprawiał wrażenie, że zna się na gospodarce.
W praktyce, jak sugerują symulacje Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, realizacja programu tego ugrupowania byłaby bardzo kosztowna: budżet państwa straciłby około 40 mld zł rocznie i to mimo że Konfederacja zapowiada cofnięcie uchwalonej już waloryzacji świadczenia 500+ oraz likwidację 13. i 14. emerytury. Dwa flagowe pomysły tego ugrupowania – wprowadzenie bonu oświatowego i liniowego podatku PIT – ekonomiści oceniają zaś krytycznie. Na to wskazują wyniki naszej sondy wśród uczestników panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej”.
Żaden z 25 ekonomistów ankietowanych w ramach kolejnej rundy Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” nie popiera idei tzw. dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. – To ekstremalnie nieracjonalny pomysł – ocenia prof. Marek Góra z SGH.
Niemal dwie trzecie uczestników panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” jest przeciwko uzależnieniu wypłat z programu 800+ od tego, czy rodzice pracują. Przeważa pogląd, że jest on częścią systemu zabezpieczenia społecznego, a dodatkowy wymóg komplikowałby system.
- To fatalny pomysł - tak propozycję ograniczenia 800 plus tylko do cudzoziemców, którzy w Polsce pracują, ocenia dr Maciej Grodzicki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Nie wszyscy uczestnicy Panelu Ekonomistów mają jednak takie zdanie.
Większość ekonomistów przepytanych przez „Rzeczpospolitą” w ramach kolejnej edycji panelu ekonomistów uważa, że Polska powinna podjąć prace nad wejściem do strefy euro po spełnieniu kryteriów konwergencji.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wprowadzenie w Polsce do 2040 r. czterodniowego tygodnia pracy jest realne, acz obwarowane szeregiem warunków – wynika z panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Po skandalach związanych z kinematografią, KPO, kuriozalnych konkursach na dyrektorów Instytutu Teatralnego, Teatru Narodowego i Opery Narodowej, bulwersuje rozdanie w programie Muzyka, składy komisji i to jak dysponuje rezerwą ministra Hanna Wróblewska.
Barbara Skrzypek przez lata była najbliższą współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS miał z nią kontakt do końca, nawet gdy zeznawała w sprawie, która może go obciążyć. Co „pani Basia” wiedziała i co powiedziała śledczym?
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek z pełnomocnikiem zmarłej Barbary Skrzypek, adwokatem Krzysztofem Gotkowiczem, a wcześniej spotkał się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Prezydent zwrócił się do RPO m.in. o zbadanie działań prokuratury w sprawie Barbary Skrzypek.
Z sondażu ośrodka analitycznego AtlasIntel wynika, że I turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygra kandydat skrajnej prawicy - niezależnie od tego, kto nim zostanie.
PKW zdecydowała na posiedzeniu o odrzuceniu sprawozdania komitetu Konfederacji. „Rzeczpospolita” dotarła do nieoficjalnych informacji o przyczynie takiej decyzji Państwowej Komisji Wyborczej.
W niedzielę odbyły się w Krakowie wybory uzupełniające do Senatu, które okazały się konieczne, kiedy Bogdan Klich, dotychczasowy senator z tego okręgu, został charge d’affaires w Waszyngtonie. Mam w związku z tym dwie refleksje. Obie bardzo smutne.
– Prawo i Sprawiedliwość, które od ponad roku jest atakowane, nadal cieszy się bardzo wysokim poparciem. Może to sprawić, że PiS przy kolejnych wyborach ponownie przejmie władzę – uważa dr Bartłomiej Machnik z UKSW.
W najnowszym sondażu dotyczącym pierwszej tury wyborów prezydenckich, przeprowadzonym przez firmę badawczą Opinia24 dla RMF FM, prowadzi kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Do drugiej tury dostałby się również kandydat PiS, Karol Nawrocki, który ma niespełna 1 punkt procentowy przewagi nad Sławomirem Mentzenem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas