- Zawarliśmy ze związkiem zawodowym porozumienie w sprawie zwolnień grupowych. Przewiduje ono, że 15 osób z 35 dotychczasowych pracowników straci zatrudnienie. Poza świadczeniami przewidzianymi w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników dostaną oni także dodatkowe odprawy w wysokości trzykrotności ich miesięcznego wynagrodzenia. Czy od tych dodatkowych odpraw powinniśmy potrącić składki ZUS i NFZ jak od wynagrodzenia – pyta czytelniczka.
Zgodnie z §2 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r., w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy – nie stanowią podstawy wymiaru składek.
Powyższa regulacja obejmuje również odprawy wypłacane na podstawie wewnątrzzakładowych porozumień lub umów pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia z obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne jest jednak to, by pomiędzy wypłatą takiej odprawy istniał bezpośredni związek z rozwiązaniem stosunku pracy.
ZUS przyjmuje zresztą, że określony we wspomnianym §2 pkt 3 rozporządzenia katalog świadczeń zwolnionych z obowiązku zapłaty składek ma otwarty charakter. Poza odprawami wypłacanymi na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników czy porozumień zawartych z załogą – które w myśl art. 9 kodeksu pracy stanowią źródła prawa pracy, zwolnione ze składek są także świadczenia wypłacane na podstawie indywidualnych porozumień zawartych z pracownikiem.
Nie ma też przy tym znaczenia, czy takie świadczenie zostanie nazwane odprawą, odszkodowaniem czy rekompensatą wypłacaną pracownikowi w związku z jego zwolnieniem. W każdym takim przypadku takie świadczenie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w §2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.
Podstawa prawna:
rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161 poz. 11060)