Prawidłowe obliczenie wynagrodzenia i jego rozliczenie na liście płac to wyszła szkoła jazdy. Wymaga praktycznej i rzetelnej znajomości wielu dziedzin prawa, np. pracy, ubezpieczeń społecznych i podatkowego. Ale nie zawsze specjalista znający biegle przepisy, dobrze wywiąże się ze swojego zadania i dokona bezbłędnych rachunków. Dzieje się tak, ponieważ normy dotyczące ustalania różnych rodzajów wynagrodzeń i zasiłków nie są doskonałe, a wręcz przeciwnie – ogólne, enigmatyczne i niepragmatyczne. Nie regulują też wielu życiowych sytuacji, co znacznie utrudnia pracę służbom płacowym firm.
Stąd też pomysł wydania poradnika ilustrującego krok po kroku i w przystępny sposób metody kalkulowania świadczeń, które sprawują najwięcej problemów: wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i zasiłku chorobowego. Dodatkowo opracowanie zawiera opis zasad szacowania wskazanych świadczeń w szczególnie ciężkich przypadkach.
W poradniczym ujęciu przedstawiamy prawidłowy sposób rachunków m.in. w sytuacji, gdy w okresie przyjmowanym do podstawy ich wymiaru zakład wprowadził w życie nowe składniki płacowe albo zaprzestał ich wypłaty.
Co zrobić, jeśli podczas okresu uwzględnianego w obliczeniach uległy zmianie składniki w stałej stawce lub zmienny składnik procentowy przekształcił się w prowizyjny, albo nastąpiła modyfikacja częstotliwości jego wypłaty? Jaki wpływ na wskazane świadczenia ma korekta regulaminu wynagradzania czy układu zbiorowego pracy, któremu towarzyszyło podwyższenie albo obniżenie wymiaru czasu pracy? Kiedy należy uzupełnić podstawę wymiaru, a kiedy skrócić okres, z którego ją ustalamy? W jaki sposób skalkulować wymienione należności, gdy niedługo wcześniej pracownik przebywał na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym? Czy łatwo je obliczyć dla podwładnego, którego zatrudnienie trwało kilka dni bądź zakończyło się po miesiącu?
Czytelnicy znajdą w poradniku odpowiedzi na te i inne pytanie. Poszczególne zagadnienia zobrazowaliśmy licznymi przykładami. Tytuł każdego artykułu to kolejny problem, jaki wyczerpująco omawiamy w tym tekście na przykładach, z podziałem na trzy części: wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i zasiłek chorobowy.
Czytaj VADEMECUM:
Renata Majewska właścicielka firmy szkoleniowej Biuro Kadr i Płac ryszard Waniek