- W firmie podpisywane są umowy o pożyczkę pieniężną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracownica została zwolniona z pracy. Otrzymała odprawę emerytalną i ekonomiczną – z tytułu redukcji. Czy można z tych odpraw ściągnąć pożyczkę, jeśli w postanowieniach umowy nie ma informacji, jak będzie spłacana pożyczka w razie rozwiązania angażu?

Art. 87 § 1 kodeksu pracy stanowi, że z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek społecznych oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

• kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Lista należności możliwych do potrącenia z wynagrodzenia za pracę jest zamknięta, a inne niż wymienione mogą być ujęte z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie (art. 91 k.p.).

Zgodnie z utrwaloną już linią orzeczniczą pojęcie wynagrodzenia należy w tym wypadku rozumieć szeroko. W wyroku z 17 lutego 2004 r. (I PK 217/03) Sąd Najwyższy stwierdził, że odprawa emerytalna (art. 921 k.p.) oraz nagroda jubileuszowa (art. 773 § 3 pkt 3 k.p.) podlegają ochronie przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę. Ta sama zasada dotyczy wspomnianej w pytaniu czytelnika odprawy ekonomicznej (chodzi o tę z racji zwolnień grupowych).

Zatem pożyczki z zfśs nie można potrącić z przysługującej pracownikowi odprawy bez jego zgody, ponieważ w szerokim rozumieniu stanowi ona wynagrodzenie za pracę. W tej sytuacji pracodawcy pozostaje dochodzenie swojego roszczenia na zasadach ogólnych.

—Anna Telec radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy

Zobacz stanowiska GIP:

Stanowisko Departamentu Prawa Pracy w MPiPS z 21 czerwca 2011 w sprawie możliwości prowadzenia egzekucji komorniczej lub administracyjnej ze świadczeń zfśs

Stanowisko Głównego Inspektora Pracy z 22 lutego 2011 r. w sprawie proporcjonalnego zmniejszania kwoty wolnej przy potrąceniach dobrowolnych (GPP-364-4560- 8-1/11/PE/RP)

Stanowisko Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z 16 października 2007 r. w sprawie potrąceń

Stanowisko Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy z 16 października 2007 r. (GPP-416-4560-465/07/PE) w sprawie kwoty wolnej od potrąceń

Zobacz serwisy:

Wynagrodzenia » Potrącenia

Świadczenia dla pracowników » Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych