To nie jest dobra informacja dla osób wynagradzanych składnikami zmiennymi, które ze względu na rozkład czasu pracy lub terminy wypłat otrzymywały wyrównania do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie sierpień – październik, a po 3 listopada poszły na urlop. Bo ich pensja za czas wypoczynku będzie naliczana wyłącznie z części faktycznie zarobionej w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (bez wyrównań).
Stracą również ci, którzy w związku z odejściem z etatu (np. przy zmianie pracodawców) mają wypłacany ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy po 3 listopada. To świadczenie też zostanie naliczone bez dopłat do minimum ustawowego, jeśli takie w ciągu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc uzyskania prawa do ekwiwalentu były wypłacane. Tym razem za takim sposobem opowiada się również inspekcja pracy.
Ale to nie powinno być żadną niespodzianką. W DOBREJ FIRMIE z 13 listopada br. zapowiadaliśmy bowiem, że takie właśnie mogą być interpretacje obu urzędów (czytaj "[link=http://www.rp.pl/artykul/56558,390866_Kto_straci_na_obliczaniu_pensji_urlopowej_.html]Niektórzy stracą na zmianie reguł obliczania pensji urlopowej[/link]").
Informowaliśmy wówczas, że zwróciliśmy się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównego Inspektoratu Pracy z pytaniem, czy kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę trzeba pomijać ustalając podstawę wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu urlopowego, gdy były wypłacane np. w sierpniu i wrześniu ze względu na terminy wypłat, a po 3 listopada pracownik:
- idzie na urlop wypoczynkowy (np. od 5 do 13),
- ma otrzymać ekwiwalent urlopowy w związku z ustaniem zatrudnienia 30 listopada br.
Czy też należy je jednak wliczać do podstawy wynagrodzenia za urlop i ekwiwalentu za urlop jako składnik zmienny, wypłacony przed wejściem w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=328726]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 8 października 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 174, poz. 1353)?[/link]
To ono, przez wpisanie na listę składników wyłączanych z podstawy wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu urlopowego, zmieniło na niekorzyść zasady naliczania tych świadczeń.
Zobacz [b][link=http://www.rp.pl/artykul/397055.html]stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 23 listopada 2009 r. w sprawie zasad ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop GPP-110-4560-72/09/PE/RP[/link][/b]
Zobacz [b][link=http://www.rp.pl/artykul/394822.html]stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wyłączania wyrównań do minimalnego wynagrodzenia za pracę z podstawy urlopowego wynagrodzenia i ekwiwalentu, nadesłane 19 listopada 2009 r.[/link][/b]