– Zatrudniamy pracowników na akord. Jeżeli w miesiącu któryś nie wypracowuje kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu, to wypłacamy mu wyrównanie do 1126 zł. W lipcu nie wypłaciliśmy pod-władnemu wyrównania, bo wcześniej daliśmy mu świadczenie urlopowe. Czy postąpiliśmy prawidłowo?
– pyta czytelnik DF.
Nie.
Jeżeli wynagrodzenie akordowe było niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, to pracownik powinien otrzymać uzupełnienie pensji do 1126 zł, czyli kwoty tegorocznego minimum. Zgodnie z art. 6 ust. 4
ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.)
do obliczenia jego wysokości przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.
Od tej zasady ustawa przewiduje tylko trzy wyjątki. Ustalając, czy pracownik osiągnął co najmniej wynagrodzenie minimalne, nie bierze się pod uwagę:
- nagrody jubileuszowej,
- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Oznacza to, że pozostałe składniki wynagrodzenia zaliczone przez GUS do wynagrodzeń osobowych uwzględnia się w kwocie minimum.
Szczegółowy podział wynagrodzeń zawiera załącznik nr 1 do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń do nieobowiązującego rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 27 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2001 (DzU z 2001 r. nr 1, poz. 2 ze zm.). Do wynagrodzeń osobowych (a więc do tych wynagrodzeń, które poza trzema wyjątkami uwzględniamy, ustalając, czy pracownik otrzymał ustawowe minimum) zaliczono m.in.
- wynagrodzenia zasadnicze,
- dodatki stażowe, za szczególne warunki pracy, wyrównawcze,
- premie,
- nagrody,
- wynagrodzenia za dyżury,
- ekwiwalent za niewykorzystany urlop,
- wynagrodzenia urlopowe, chorobowe.
Systematykę podziału wynagrodzeń przedstawia schemat
W załączniku odnajdziemy także listę świadczeń, których w ogóle nie zalicza się do wynagrodzeń. Jest ona zamknięta. Zatem jeśli pracodawca wypłaca jakieś świadczenie, przy którym ma wątpliwości, jak je zakwalifikować, a nie znalazło się na tej liście, to musi być wynagrodzeniem. Jeżeli tego świadczenia nie da rady przyporządkować do innych rodzajów wynagrodzeń (wskazanych w schemacie), należy je zaliczyć do osobowych.
Świadczenie urlopowe wymienia lista świadczeń niebędących wynagrodzeniami. Dlatego czytelnik nie miał podstaw, aby nie wypłacać mu z pensją wyrównania do płacy minimalnej. Wypłata świadczenia urlopowego nie ma bowiem znaczenia przy zapewnieniu podwładnemu co najmniej ustawowego minimum.
Oprócz świadczeń urlopowych wynagrodzeniami nie są także m.in.
- ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej i ekwiwalenty za używanie do pracy własnej odzieży,
- wypłaty należności z tytułu odbywania podróży służbowych,
- ryczałty pieniężne za używanie własnego pojazdu do celów służbowych,
- świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
- odprawy z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracowników,
- nauczycielskie dodatki mieszkaniowe,
- odprawy pośmiertne,
- odszkodowania wynikające z umowy o zakazie konkurencji.