Reklama
Rozwiń

Minimalna pensja w całej UE. Co da nam nowa dyrektywa?

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o minimalnym wynagrodzeniu w Unii Europejskiej. Będzie mieć zastosowanie do wszystkich pracowników w UE, którzy są związani umową o pracę lub pozostają w stosunku pracy. Czy to oznacza, że Polacy dostaną takie same pensje minimalne jak Niemcy czy Francuzi?

Publikacja: 16.09.2022 10:34

Minimalna pensja w całej UE. Co da nam nowa dyrektywa?

Foto: Adobe Stock

dgk

Dyrektywa o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym w Unii Europejskiej została przyjęta w środę stosunkiem głosów 505 do 92 (44 posłów wstrzymało się od głosu).  Ma poprawić warunki pracy i życia wszystkich pracowników w Unii, a także wspierać postęp społeczno-gospodarczy. Określono w niej minimalne wymogi adekwatności minimalnego wynagrodzenia, które przewiduje prawo krajowe lub które ustalono w drodze negocjacji zbiorowych. 

Państwa członkowskie, w których minimalne wynagrodzenie gwarantuje się wyłącznie w drodze negocjacji zbiorowych, nie będą musiały wprowadzać ustawowego wynagrodzenia minimalnego. Nie będą też musiały zapewnić powszechnego stosowania przepisów dyrektywy.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
O ile wzrośnie płaca minimalna i pensje w budżetówce? Negocjacje podwyżek wciąż trwają
Płace
Najniższe wynagrodzenie od 2026 w górę. Rząd podał kwotę
Płace
Zamieszanie wokół podwyżki płacy minimalnej. „To nie może być polityczny targ”
Płace
Można zatrudnić niepełnoletniego i otrzymać nawet 13 tys. zł dofinansowania
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?