Reklama
Rozwiń

Jakie żądania komornika może spełnić pracodawca przy potrącaniu części wynagrodzenia

Komornik zobowiązał pracodawcę do potrącenia części wynagrodzenia za pracę jednego z podwładnych. Otrzymuje on miesięczne wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej, a potrącenie ma dotyczyć spłaty raty kredytu bankowego. Czy pracodawca ma prawo dokonać ujęcia z wynagrodzenia tej osoby w myśl żądania komornika i do jakiej wysokości?

Aktualizacja: 26.12.2014 08:56 Publikacja: 26.12.2014 07:17

Jakie żądania komornika może spełnić pracodawca przy potrącaniu części wynagrodzenia

Foto: www.sxc.hu

Nie. Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu  składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, potrąceniu podlegają:

Potrącenie wynagrodzenia na rzecz banku z racji niespłacanych rat kredytu niewątpliwie dotyczy świadczeń innych niż alimentacyjne, co ma istotne znaczenie dla kwot wolnych od potrąceń. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest bowiem ograniczona, co wynika z przepisów kodeksu pracy o ochronie wynagrodzenia za pracę. W szczególności w myśl art. 87 k.p. wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek społecznych oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrąceniu należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
O ile wzrośnie płaca minimalna i pensje w budżetówce? Negocjacje podwyżek wciąż trwają
Płace
Najniższe wynagrodzenie od 2026 w górę. Rząd podał kwotę
Płace
Zamieszanie wokół podwyżki płacy minimalnej. „To nie może być polityczny targ”
Płace
Można zatrudnić niepełnoletniego i otrzymać nawet 13 tys. zł dofinansowania
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?