Rz: Czy pracodawca, który ma do jednorazowego ściągnięcia niewielką kwotę mandatu, musi dokonywać tych wszystkich formalności, jakie ciążą przy egzekucji długoterminowej, np. z tytułu alimentów?
Mirosław Łabanowski:
Tak. Obowiązki pracodawcy w przypadku zajęcia wynagrodzenia pracownika określone są w art. 882 § 1 k.p.c. Ich realizacja jest niezależna od wysokości egzekwowanej wierzytelności. Oczywiście, jeśli ten niewielki mandat zostanie uregulowany jednorazowo, to w zasadzie obowiązki informacyjne można zamknąć informacją dla komornika, że dług zostanie spłacony jednorazowo w terminie wypłaty wynagrodzenia.
Czy jednorazowe ujęcie uzasadnia podanie komornikowi np. numeru konta pracownika – dłużnika lub wyliczenie poborów z ostatnich trzech miesięcy? Czy w takiej sytuacji nie wystarczy samo potrącenie? Czy można uwolnić się od tych dodatkowych obowiązków?
Udzielenie komornikowi informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego jest obowiązkowe. Nie można się od tego uchylić, tłumacząc, że chodzi o niewielką kwotę. Jednak pracodawca może zażądać od komornika opłaty za udzielenie tych informacji. Zgodnie z art. 2 ust. 7 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji informacje udzielane są komornikowi nieodpłatnie wyłącznie w sprawach o egzekucję lub o zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych lub rent mających charakter alimentów oraz w sprawach ?o egzekucję lub ?o zabezpieczenie świadczeń wszczętych na wniosek Skarbu Państwa, w tym ?na polecenie sądu lub prokuratora, niezwiązanych ?z wykonywaniem działalności gospodarczej. ?W pozostałym zakresie można zażądać od komornika opłaty za udostępnienie informacji. Jest to 45 zł za udostępnienie pisemnej informacji ?o numerze konta dłużnika.
Czy w takich okolicznościach nieujawnienie pracowniczego rachunku zagrożone jest karą ?2 tys. zł?
Komornik może nałożyć karę za nieudzielenie informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Jeśli zapłata egzekwowanych kwot ma nastąpić jednorazowo, to za nieudzielenie informacji o rachunku bankowym pracownika szef nie powinien zostać ukarany, ponieważ nie wystąpi przesłanka niezbędności.
W jaki sposób bronić się przed tą surową sankcją?
Na czynności komornika przysługuje skarga. Wnosi się ją do sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Sąd rozpoznaje skargę po przeprowadzeniu rozprawy, na którą zostaje wezwany ukarany i strony postępowania egzekucyjnego.
A jeśli dochodzi do zbiegu dwóch zajęć, czy przedsiębiorca musi informować organy ?o zajęciach, jeśli oba długi ?są niewielkie i spłata jednorazowa?
Pracodawca ma obowiązek poinformować komornika ?o kolejnych zajęciach, ?jeżeli do wynagrodzenia skierowana została ?jeszcze inna egzekucja, ?a pensja w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych. ?W tej sytuacji powinien przekazywać zajęte ?kwoty na rachunek komornika.
—rozmawiała Anna Abramowska