[b]Odpowiada Ewa Grabowska, główna specjalistka w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej[/b]

[b]Nie. [/b]Zgodnie z art. 22 § 1 k.p. okresem zatrudnienia jest tylko okres wykonywania pracy w zakresie pracowniczego stosunku pracy, którego stronami są pracodawca i pracownik. Przez okresy zatrudnienia rozumie się okres pozostawania w stosunku pracy, czyli pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Dotyczy to również pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Do uprawnień pracowniczych wlicza się także zagraniczną pracę sezonową.

Zatem miesięcy czy lat prowadzenia działalności na własny rachunek – bez względu na to, gdzie się ona odbywała, w Polsce czy za granicą – nie uwzględniamy do zatrudnienia w rozumieniu prawa pracy. Działalność gospodarcza bowiem to odrębny rodzaj aktywności zarobkowej uregulowany [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C305C540FE6698758B01AE632B2712A0?id=236773]ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link]. Osoby fizyczne prowadzące własny biznes w stosunkach pracy występują jako pracodawcy, a nie jako pracownicy. Dlatego nie możemy zaliczyć im do pracowniczego stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresu prowadzenia działalności na własny rachunek.