Szef wręczył trzymiesięczne wypowiedzenie zmieniające, podając, że upłynie 15 czerwca. Zgodnie z kodeksem pracy skończy się natomiast 30 czerwca. Zwalniany odwołał się do sądu pracy, kwestionując wysokość wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Czy możemy jeszcze zmienić wadliwą datę, wskazaną w wypowiedzeniu?
Nie.
Dokonywanie zmian we wręczonym wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy lub płacy w drodze aneksu jest niedopuszczalne. W świetle art. 300 kodeksu w sprawach nieunormowanych w prawie pracy do stosunku pracy stosujemy przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Według art. 61 kodeksu cywilnego oświadczenie woli, składane komuś innemu, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z wypowiedzeniem lub wcześniej. A wypowiedzenie jest oświadczeniem woli pracodawcy adresowanym do podwładnego. Skoro tak, to szef może je jednostronnie zmodyfikować lub odwołać wyłącznie wtedy, gdy jego wymówienie nie dotarło jeszcze do zatrudnionego. W przeciwnym razie zmiana treści wypowiedzenia wymagałaby jego zgody.
Roszczenie, z jakim wystąpił opisany pracownik do sądu, wydaje się zatem słuszne. Zgodnie z art. 49 kodeksu pracy w razie zastosowania wypowiedzenia krótszego niż wymagany umowa i tak ulega rozwiązaniu po upływie prawidłowego okresu wypowiedzenia. Analogicznie też zwalnianemu przysługuje wynagrodzenie za cały czas prawidłowego wypowiedzenia.