Aktualizacja: 06.08.2021 23:52 Publikacja: 08.08.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2021 r. (0114-KDIP4-1.4012.161.2021.1.RMA).
Spółka jest użytkownikiem wieczystym gruntu i właścicielem posadowionego na nim budynku (nieruchomość). Spółka prowadzi na nieruchomości działalność polegającą na wynajmie powierzchni w nieruchomości. W lutym 2021 r. właściciel spółki (sprzedający) sprzedał 100 proc. udziałów w spółce innemu podmiotowi (kupujący). Jednocześnie, spółka, sprzedający i kupujący zawarli umowę gwarancji czynszowej (umowa). Zgodnie z umową, w przypadku, gdy spółka nie osiągnie zakładanego poziomu dochodów z nieruchomości (tj. poziomu, jaki był przyjmowany na potrzeby ustalenia ceny sprzedaży kupującemu udziałów w spółce), otrzyma od sprzedającego świadczenia gwarancyjne, mające na celu skompensowanie (wyrównanie) niedoborów dochodów z wynajmu powierzchni nieruchomości powstałych w wyniku okoliczności opisanych w umowie. Okoliczności te obejmują m.in. skorzystanie z możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy najmu przez część najemców lub całkowite bądź częściowe wstrzymanie użytkowania budynku albo brak uregulowania przez najemców, na rzecz spółki, jakiejkolwiek płatności z tytułu najmu w wymagalnym terminie. Spółka, sprzedający i kupujący są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas