Rozliczenie straty z tytułu umorzenia obligacji banku

Wydatki na objęcie papierów wartościowych są kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego ich zbycia. Momentem, w którym uzyskują one status kosztów jest zatem ich odpłatne zbycie.

Publikacja: 28.09.2021 12:46

Rozliczenie straty z tytułu umorzenia obligacji banku

Foto: Adobe Stock

W analizowanej sytuacji, moment odpłatnego zbycia obligacji nie zaistniał. Nie ma zatem podstaw do rozliczenia wydatków poniesionych przez spółkę na nabycie obligacji w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych w ramach aportu jako kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. W tym kontekście, negatywne konsekwencje przymusowego umorzenia obligacji bez wynagrodzenia mają dla spółki głównie wymiar ekonomiczny, a nie podatkowy.

Spółka na podstawie stosownej uchwały dokonała podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku ustanowienia nowych udziałów, które zostały objęte przez jej dotychczasowych wspólników w zamian za wkład niepieniężny w postaci zdematerializowanych obligacji bankowych. Jednocześnie podjęta została decyzja w sprawie wszczęcia przymusowej restrukturyzacji skutkująca umorzeniem opisanych instrumentów kapitałowych. W ocenie spółki, będzie ona uprawniona do rozpoznania straty podatkowej w wyniku przymusowego umorzenia obligacji Banku, gdyż poniosła wydatki na ich nabycie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych w ramach aportu. Powyższej oceny nie podzielił Organ i jego zdaniem, podatnik nie ponosi negatywnych konsekwencji podatkowych opisanego umorzenia, z uwagi na tę okoliczność, że nieodpłatne umorzenie obligacji nie ma skutków podatkowych – nie jest źródłem przychodu ani nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. W ocenie organu, na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o CIT, Spółka nie będzie zatem uprawniona do rozliczenia straty powstałej w wyniku przymusowego umorzenia obligacji banku przez Bankowy Funduszu Gwarancyjny. Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 czerwca 2021 r. (0111KDIB1-2.4010.109.2021.1.AK).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Nie warto czekać z PIT-em
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Postępowanie karne skarbowe: od obrony do wygranej
księgowość
Zeznanie PIT dla przedsiębiorców: jak rozliczyć przychody, koszty, ulgi
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Refakturowanie ma wpływ na obowiązki z zakresu cen transferowych
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak efektywnie zarządzać wdrożeniami podatkowymi
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń