Aktualizacja: 28.09.2021 08:50 Publikacja: 28.09.2021 12:46
Foto: Adobe Stock
W analizowanej sytuacji, moment odpłatnego zbycia obligacji nie zaistniał. Nie ma zatem podstaw do rozliczenia wydatków poniesionych przez spółkę na nabycie obligacji w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych w ramach aportu jako kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. W tym kontekście, negatywne konsekwencje przymusowego umorzenia obligacji bez wynagrodzenia mają dla spółki głównie wymiar ekonomiczny, a nie podatkowy.
Spółka na podstawie stosownej uchwały dokonała podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku ustanowienia nowych udziałów, które zostały objęte przez jej dotychczasowych wspólników w zamian za wkład niepieniężny w postaci zdematerializowanych obligacji bankowych. Jednocześnie podjęta została decyzja w sprawie wszczęcia przymusowej restrukturyzacji skutkująca umorzeniem opisanych instrumentów kapitałowych. W ocenie spółki, będzie ona uprawniona do rozpoznania straty podatkowej w wyniku przymusowego umorzenia obligacji Banku, gdyż poniosła wydatki na ich nabycie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych w ramach aportu. Powyższej oceny nie podzielił Organ i jego zdaniem, podatnik nie ponosi negatywnych konsekwencji podatkowych opisanego umorzenia, z uwagi na tę okoliczność, że nieodpłatne umorzenie obligacji nie ma skutków podatkowych – nie jest źródłem przychodu ani nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. W ocenie organu, na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o CIT, Spółka nie będzie zatem uprawniona do rozliczenia straty powstałej w wyniku przymusowego umorzenia obligacji banku przez Bankowy Funduszu Gwarancyjny. Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 czerwca 2021 r. (0111KDIB1-2.4010.109.2021.1.AK).
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas