Aktualizacja: 24.11.2024 20:14 Publikacja: 07.11.2021 12:13
Foto: Adobe Stock
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2021 r. (ILPP2-2/4512-1-33/ 16-12/MS).
Spółka (wnioskodawca) będąca czynnym podatnikiem VAT oraz polskim rezydentem podatkowym prowadzi działalność gospodarczą w branży hotelarskiej i posiada sieć hoteli na terytorium Polski. Poza świadczeniem usług noclegowych spółka zajmuje się również prowadzeniem restauracji, a także organizacją targów, kongresów oraz wystaw. Wnioskodawca świadczy również usługi polegające na wypożyczaniu i dzierżawie sprzętu rekreacyjnego i sportowego (głównie rowerów dla gości hotelowych). W ramach prowadzonej działalności zdarza się, że spółka obciąża swoich klientów opłatą za zniszczenia, do których doszło na terenie hotelu, w pokoju hotelowym lub w pozostałych pomieszczeniach, które udostępnia w ramach oferowanych usług. Ponadto spółka dokonuje obciążeń również za ponadnormatywne sprzątanie uniemożliwiające normalne funkcjonowanie pomieszczenia, a także z tytułu uszkodzenia, zniszczenia lub zgubienia przez gościa hotelowego roweru, który został przez niego wypożyczony. W ocenie wnioskodawcy obciążenia te mają charakter rekompensaty za poniesione przez niego koszty dodatkowe wynikające z zniszczenia, uszkodzenia lub ponadnormatywnego zabrudzenia jego mienia. W ocenie wnioskodawcy opłaty, które pobiera od gości, nie stanowią wynagrodzenia za usługę. Dlatego spółka nie wykazuje tych transakcji w podatku od towarów i usług oraz nie wystawia faktur, a pobrane opłaty dokumentuje za pomocą not księgowych.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta Andrzeja Dudy na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sędziego SN, który nie chce orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Nakaz aresztowania premiera Izraela to polityczny test dla Zachodu. Czy można podważać decyzje międzynarodowego sądu, gdy za wzór także dla innych stawia się przestrzeganie prawa?
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Wykładnia przepisów zastosowana przez Adama Bodnara, która w praktyce uniemożliwia pełnienie funkcji prokuratora krajowego przez Dariusza Barskiego, jest niezgodna z ustawą zasadniczą - tak orzekł TK.
Rzeczywista naprawa praworządności w Polsce, a także gwarancja przestrzegania praw człowieka wymaga wykonania wyroku pilotażowego ETPCz w sprawie Lecha Wałęsy - wskazuje prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati w piśmie do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas