Hotel nie naliczy VAT od opłaty pobieranych za zniszczenie mienia

Obciążenia gości za uszkodzenia lub zniszczenia powstałe podczas ich pobytu w hotelu stanowią rekompensatę za poniesioną szkodę, a nie wynagrodzenie za wykonane usługi.

Publikacja: 07.11.2021 12:13

Hotel nie naliczy VAT od opłaty pobieranych za zniszczenie mienia

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 lipca 2021 r. (ILPP2-2/4512-1-33/ 16-12/MS).

Spółka (wnioskodawca) będąca czynnym podatnikiem VAT oraz polskim rezydentem podatkowym prowadzi działalność gospodarczą w branży hotelarskiej i posiada sieć hoteli na terytorium Polski. Poza świadczeniem usług noclegowych spółka zajmuje się również prowadzeniem restauracji, a także organizacją targów, kongresów oraz wystaw. Wnioskodawca świadczy również usługi polegające na wypożyczaniu i dzierżawie sprzętu rekreacyjnego i sportowego (głównie rowerów dla gości hotelowych). W ramach prowadzonej działalności zdarza się, że spółka obciąża swoich klientów opłatą za zniszczenia, do których doszło na terenie hotelu, w pokoju hotelowym lub w pozostałych pomieszczeniach, które udostępnia w ramach oferowanych usług. Ponadto spółka dokonuje obciążeń również za ponadnormatywne sprzątanie uniemożliwiające normalne funkcjonowanie pomieszczenia, a także z tytułu uszkodzenia, zniszczenia lub zgubienia przez gościa hotelowego roweru, który został przez niego wypożyczony. W ocenie wnioskodawcy obciążenia te mają charakter rekompensaty za poniesione przez niego koszty dodatkowe wynikające z zniszczenia, uszkodzenia lub ponadnormatywnego zabrudzenia jego mienia. W ocenie wnioskodawcy opłaty, które pobiera od gości, nie stanowią wynagrodzenia za usługę. Dlatego spółka nie wykazuje tych transakcji w podatku od towarów i usług oraz nie wystawia faktur, a pobrane opłaty dokumentuje za pomocą not księgowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo