Aktualizacja: 19.04.2025 21:26 Publikacja: 07.11.2021 14:02
Foto: Adobe Stock
Pochodne instrumenty finansowe to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje całe spektrum produktów finansowych. W tym określeniu mieszczą się opcje sprzedaży i zakupu, kontrakty typu futures i forward, znane polskim przedsiębiorcom i chętnie stosowane w celu zabezpieczenia przed ryzykiem walutowym.
Pojęcie to obejmuje również bardziej zaawansowane instrumenty o enigmatycznych nazwach m.in.: SWAP-y walutowe, FRA, IRS, CIRS, CDS i CFD, a także wiele innych. Przeważnie celem strony nabywającej taki instrument jest zabezpieczenie przed określonym ryzykiem, np. niepewnością co do kształtowania się kursów walutowych, stóp procentowych, wartości metali i innych surowców czy wypłacalności dłużnika. W praktyce można zabezpieczyć się przed prawie każdą niepewnością, przy czym w przypadku ryzyka powszechnego stosuje się produkty standardowe. Równolegle istnieje rynek instrumentów dostosowanych do oczekiwań nabywców – szytych na miarę. W obu przypadkach druga strona transakcji w zamian za wynagrodzenie przejmuje na siebie konsekwencje spadku lub wzrostu czynników ryzyka.
Aby wesprzeć wybraną organizację, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym jej numer KRS i określić kwotę, jaką ch...
Do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się również inne podatki, takie jak podatek dochod...
Spółki mogą zaliczyć do kosztów podatkowych CIT hipotetyczne koszty pozyskania kapitału zewnętrznego, jeśli źród...
Aby ustalić zobowiązanie podatkowe PIT za 2024 r., konieczne może być skorygowanie przychodów i kosztów podatkow...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Utrata przez aktywa zdolności do generowania korzyści ekonomicznych wymaga dokonania odpisu aktualizującego wart...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas