Reklama
Rozwiń

Kiedy nieściągalną wierzytelność można rozliczyć w kosztach

W celu określenia możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności, uprzednio zaliczonych do przychodów należnych, niezbędnym jest właściwe udokumentowanie ich nieściągalności, jak również potwierdzenie, że nie uległy przedawnieniu.

Publikacja: 13.02.2022 09:38

Kiedy nieściągalną wierzytelność można rozliczyć w kosztach

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 października 2021 r. (0111-KDIB1-2.4010.334.2021.AW).

Podatnik będący osobą prawną sprzedał towary spółce z Norwegii (dalej: kontrahent). Cena za towary w całości stanowiła przychód należny podatnika. Z uwagi na to, że sprzedaż towarów miała charakter eksportu, transakcja objęta była zerową stawką VAT. Kontrahent nie zapłacił za te towary, a w trakcie czynności windykacyjnych wobec kontrahenta wszczęto postępowanie upadłościowe. Podatnik nie wiedział o wszczętym postępowaniu. Z uwagi na brak wystarczających środków w masie upadłościowej na pokrycie dalszego postępowania upadłościowego, w 2020 r. sąd w Norwegii postanowił umorzyć ww. postępowanie. W dalszej kolejności kontrahent został wykreślony z rejestru handlowego w Norwegii. O tych okolicznościach podatnik dowiedział się po zakończeniu likwidacji spółki kontrahenta. W celu ich potwierdzenia podatnik zwrócił się o uwierzytelniony odpis postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego kontrahenta do właściwego sądu w Norwegii i takie postanowienie otrzymał.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa